İçeriğe atla

Getty Images

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Getty Images
TipÖzel
EndüstriYayımcılık, Basın-yayın, Web grafik tasarımı, Stok fotoğrafçılığı
Kuruluş1995
KurucuMark Getty, Jonathan Klein
Genel merkezi
Hizmet alanlarıDünya çapında
ÜrünSayısal ses, dijital fotoğrafçılık, dijital video
Web sitesigettyimages.com

Getty Images Inc., Seattle, ABD merkezli bir Amerikan stok fotoğrafçılık, fotoblog, video blog, stok film, stok müzik ajansıdır. 80 milyon fotoğraf, 50.000 saatten fazla stok filmi görüntüleri, 477 milyondan fazla varlık içeren kütüphanesi olan bir arşivi ile işletmeciler ve tüketiciler için stok görüntülerin bir tedarikçisi konumundadır. Yaratıcı profesyonel (reklam ve grafik tasarım), medya (basılı ve online yayıncılık) ve kurumsal (ev tasarımı, pazarlama ve iletişim bölümleri) sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Getty Images'in dünyanın birçok yerinde dağıtım ofisleri bulunmaktadır. İnternet ve CD-ROM koleksiyonları ile dağıtım yapmaktadır. Getty Images, kullanım haklarını satın alanlar için görüntüleri indirmeye izin veren büyük bir elektronik ticaret sitesine dönüşmüştür. Şirket ayrıca kurumsal müşteriler için özel fotoğraf hizmetleri sunmaktadır.

1995 yılında Mark Getty ve Jonathan Klein Getty tarafından "Getty Investments LLC" adı altında kuruldu. Eylül 1997'de Getty Images'i oluşturmak için fotoğraf ajansı PhotoDisc Inc ile birleşerek "Getty İmage" adını aldı.1996 yılında "Hulton Press Library" (Picture Post) arşivini bünyesine kattı ve ismini "Hulton Getty" olarak değiştirdi. Hulton kütüphanesinin alınmasıyla Getty Images, 19. yüzyıla kadar uzanan İngiliz basını arşivinden 15 milyon fotoğrafın haklarının sahipliğini aldı. 1997 yılında Tony Stone Images ile Allsport ajanslarını ve art.com sitesini satın aldı. 2000 yılında Getty Images 183 milyon dolar ödeme yaparak New York Arşiv Fotoğrafları birimini (Image Bankasının bir bölümü) satın aldı. 2003 yılının Nisan ayında Getty Images Agence France-Presse (AFP) ile ortaklığa başladı. 2004 yılında image.net sitesi 20 milyon karşılığında devralındı. 9 Şubat 2006 yılında 50 milyon dolara mikrostok fotoğrafcılık web sitesi iStockphoto'yu satın aldı.[1] Getty Images, 2007 yılında 207 milyon dolara rakibi MediaVast'ı satın aldı. Şubat 2007'de New York Times tarafından "Dünyada müzisyen fotoğrafçılığın önde gelen kaynağı" olarak tarif edilen Michael Ochs arşivlerini satın aldı. 23 Ekim 2008 tarihinde Getty Images nakit 96 milyon dolara Jupitermedia'yı satın aldı. 2008 yılında özel sermaye şirketi Hellman & Friedman Getty Images'i 2.4 milyar dolara satın aldı.

Getty Images Londra galerisi

2009 yılında Flickr'le özel seçilmiş kullanıcıların hazır fotoğraflarının kullanımı için bir ortaklık duyurdu. 2012 yılında Hellman & Friedman Getty Images'i 3,3 milyar dolara Carlyle Groupa sattığını belirtti.[2] 2015 yılında Jonathan Klein şirketin başkanı oldu ve Dawn Airey Getty Images'in CEO'su olarak işe alındı.

Geety Images bugün dünyanın elliden fazla ülkesinde faaliyet göstermektedir. Şirketin Toronto, Londra, New York, Seattle, Dubai ve Paris'te şubeleri vardır.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2016. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]