Gerçek Furkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gerçek Furkan
الفرقان الحق
(el-Furkân el-Hâkk)
YazarlarAl Saffee, Al Mahdee
ÇevirmenAnis Shorrosh
DilArapça, İngilizce
TürDin
YayımHaziran 1999
YayımcıWine Press Publishing, Enumclaw, WA
Medya türüCiltli baskı, çevrimiçi baskı
Sayfa366

Gerçek Furkan (Arapçaالفرقان الحق), ABD'nin Teksas eyaletindeki Omega 2001 ve Wine Press yayınevleri tarafından yayımlanan ve içinde Kur'an ve Kitâb-ı Mukaddes'tekilere benzer ayetler bulunan dini kitap.

Kitap Arapça ve İngilizce olarak yazılmış olup içeriğinde İbrahimî dinler vurgusu yapılmakta ve Kur'an ve Kitâb-ı Mukaddes'ten değiştirilmiş alıntılara yer vermektedir. Kitap 77 sureden oluşmaktadır. Üslup olarak Kur'an'a benzetilmeye çalışılmıştır. Salman Rüşdi'nin Şeytan Ayetleri isimli kitabından aktarımlar da bu kitapta yer alır.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Arapça ve İngilizce dilinde yayımlanan kitapta sureler İslam'daki besmeleyi andıran Baba, Söz, Kutsal Ruh ve Bir ve Tek olan Tanrı'nın adıyla cümlesi ile başlar. İslam'daki Tanrı tanımıyla, Hristiyanlıktaki İslam'da bulunmayan Tanrı tanımlarını bir araya getirir.

  • Besmele Suresi

Besmele (İngilizce: The Blessing, Arapça: Al Basmalah) Suresi'nde Tanrı'nın tekliğinden bahsedilir ve aynı ayette onun üçlemesi (teslis) anlatılır.[1]

"Baba, Söz, Kutsal Ruh ve Bir ve Tek olan Tanrı'nın adıyla, Ey, siz inananlarımız arasındaki zalim ve kararsızlar, neden kadınları alıp satabileceğiniz bir eşya olarak görüp küçültüyorsunuz, neden onları hurma ağacının çekirdeği gibi bertaraf ediyorsunuz? Kanadı kırıldı ve hakları elinden alındı. Bu adil insanların davranışı değil. Kadınlara, sığırmışlar gibi her istediğinizi yaptırmayı kabul ettirdiniz, evlerinizde köle gibi hapsettiniz. Onlar istemese bile cinsel ilişkiye zorladınız. Bu adaletsizlik ve ahlaksızlığın en yüksek boyutu."[2]

  • Zina Suresi

"Baba, Söz, Kutsal Ruh ve Bir ve Tek olan Tanrı'nın adıyla, Gerçek inananın öyküsü, evini aşk, saflık ve doğruluk kayasının üzerine inşa eden adamın öyküsüne benzer. Bir fırtına geldiğinde tedbirli olur ve büyük bir zafer kazanır fırtınaya karşı. İnanmayanın öyküsü ise, evini cinayet, zina ve ahlaksızlıktan kurumuş bir nehir yatağına inşa eden adamın öyküsüne benzer. Fırtınaya tutulduğunda cehennem ateşine düşer."[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gerçek Furkan, Besmele (Al Basmalah, The Blessing)". 19 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2008. 
  2. ^ "Gerçek Furkan, Kadın Suresi (Surat Al Nissa, Woman)". 16 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2008. 
  3. ^ "Gerçek Furkan, Zina Suresi (Surat Al Zina', Adultery)". 16 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]