George Morrison

Vikipedi, özgür ansiklopedi

George Morrison (1928 - 28 Haziran 2014), ABD'nin önde gelen oyunculuk hocalarından ve yönetmenlerindendir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Evanston, Illinois'te doğdu. Çocukluğunda bölgenin önde gelen çocuk tiyatrolarında oyuncu olarak çalıştı. Liseden mezun olduktan sonra üç yaz boyunca Pensilvanya'daki efsanevi yönetmen Alvina Krause yönetimindeki repertuvar tiyatrosunda çalıştı. The Importance of Being Earnest'da Ernest, Venedik Taciri'nde Shylock gibi önemli rollerle sahneye çıktı. Chicago Üniversitesi nde Felsefe okuduğu yıllarda Mike Nichols ve Paul Sills ile hayat boyu sürecek bir dostluk ve ortaklığın adımlarını attı. Chicago Üniversitesi'nden mezuniyetinin ardından Yale Üniversitesi nin Yale School of Drama bölümünde okudu. Ardından 1953'te New York'a taşındı. Actors Studio'da Lee Strasberg'un özel derslerine katıldı.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği ilk New York prodüksiyonu John Osborne'un Epitaph for George Dillon isimli oyunu oldu. Ardından doğaçlama tiyatro merkezli bir Off Broadway tiyatrosunda The Premise isimli grubun yönetmenliğini yaptı. Grupta Gene Hackman,[1] George Furth, Cynthia Harris and Ron Leibman gibi oyuncular yer aldı. Ardından yönetmenliğini yaptığı Upstairs at the Downstairs kabare tiyatrosunda Mary Louise Wilson and Jane Alexander gibi oyuncularla çalıştı. American Place Theater'da Ronald Ribman'ın Harry, Noon and Night isimli oyununun yönetmenliğini yaptı. Dustin Hoffman ve Joel Grey'in rol aldığı Pinter’s The Caretaker oyununun yönetmenliğini üstlendi. Oyun Chicago da uzun süre sahnede kaldı. Broadway de Jack Klugman'ın rol aldığı The Sudden & Accidental Re-Education of Horse Johnson isimli oyunu yönetti. ABC kanalı için Betty Comden imzalı Adolph Green iki müzikal yönetti.

George Morrison yönetmenlik kariyerinin yanı sıra kurucusu olduğu George Morrison Studio'da Barbara Harris gibi oyuncuların koçluğunu yaptı. George Morrison Studio 20 yıl boyunca başarılı oyuncular yetiştirdi. 1972'de New York Üniversitesi State University of New York Purchase'da oyunculuk bölümünü kurdu.[2] Chancellor’s Citation for Outstanding Teaching ödülüne layık görüldü. Purchase'da öğrencisi olan oyuncular arasında Stanley Tucci, Edie Falco, Ving Rhames gibi ünlü oyuncular yer almaktadır. 1988'de emekli olarak Paul Sills ve Mike Nichols ile New York'ta iki yıllık konservatuvar eğimi veren The New Actors Workshop isimli okulu kurdu.[3]

Morrison, Paul Sills ve Mike Nichols ile birlikte Diane Paulus, Kim Weild, Joe Roland, Kathy Hendrickson, Jason Hale, David Turner, Marta Rainer, Ege Maltepe, Brendan Bates, Kevin Laibson gibi birçok oyuncu ve yönetmen yetiştirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gene Hackman, 16 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 27 Nisan 2012 
  2. ^ Faculty - Purchase Emeritus Faculty, 23 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 27 Nisan 2012 
  3. ^ "Founders of New Actors Workshop New York". New Actors Workshop. 10 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]