Mary Boleyn

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mary Boleyn (d. 1499-ö. 19 Temmuz 1543), ünlü Boleyn ailesinin kızlarından biridir. VIII. Henry döneminde yaşamış ve onun bir dönem metresi olmuştur. Kız kardeşi Anne Boleyn'dir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary diplomat Sir Thomas Boleyn ve Lady Elizabeth Howard'ın kızıdır. Norfolk'ta Blickling Hall'da doğmuş, Hever şatosunda büyümüştür. Doğum tarihi tam olarak bilinmese de 1499-1543 arası olduğu tahmin edilmektedir.

Kız kardeşi Anne Boleyn'in aksine, çocukluğunun çoğunu İngiltere'de geçirdi. 1514'e kadar yurt dışına gönderilmedi. Daha sonra kralın kardeşi Mary Tudor Fransa kralı XII. Louis ile evlenmek üzere Fransa'ya gidince, orada onun nedimesi oldu. Mary Tudor'un, kocasının ölümü üzerine İngiltere'ye dönüşünden sonra bile Fransa'da kaldı. Daha sonra babası ve kız kardeşi de Fransa'da ona katıldı. Anne Boleyn o zamana kadar Hollanda'daydı.

VIII. Henry[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'ye döndükten sonra 4 Şubat 1520'de, daha sonra vebadan ölecek olan Sir William Carey ile evlendi. Aragonlu Catherine'in nedimesi oldu. Daha sonra VIII. Henry'nin metresi oldu. İlişkileri tahminen Henry Carey'nin doğumundan sonra sona ermiştir. Henry o dönem Mary'nın kardeşi Anne Boleyn'e âşık olmuştur.

Anne'in yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne 1522'de saraya dönüp hatırı sayılır bir popülarite elde etti. Kardeşler o kadar yakın değildi ve farklı sosyal çevrelere dâhil oldular. Anne, yeğeni Henry'nin velayetini üzerine aldı.

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary Fransa'dan döndüğünde Sir William Carey ile evlendi. Ama daha sonra VIII. Henry'nin metresi oldu. Henry. Mary'nin kız kardeşi Anne Boleyn'e âşık olduktan sonra eski kocası William Carey'ye geri dönmüştür ama daha sonra William Carey salgın veba hastalığından ölmüştür.

İkinci evliliğini bir asker olan William Stafford ile yaptı. Bu evliliğin kabul görmemesi üzerine saraydan uzaklaştırılmıştır. Daha sonra yokluk içine düştüğünde saraya mektuplar yazmış, bu mektuplara kral kayıtsız kalırken Anne yardım amaçlı altın bir kupa ve bir miktar para göndermiştir. Bu, iki kız kardeşin son yakınlaşmasıdır; tahminen Mary'nin saraydan uzaklaştırılmasından sonra bir daha hiç görüşmemişlerdir. Mary de bir daha saraya dönmemiştir.

Mary'nin evlenip saraydan uzaklaştırıldığı 1534 yılı ile Anne'in idam edildiği 1536 yılı arasındaki hayatına ilişkin çok fazla bilgi yoktur. Muhtemelen gözden düşmüş akrabaları ile görüşmekten kaçınmıştır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne'in ve George Boleyn'in infazından sonra anneleri saraydan ayrılmış, iki yıl sonra da ölmüştür. Ertesi yıl da babaları ölmüştür. Sonuçta Mary Boleyn'e rahat yaşamasına yetecek kadar mal varlığı kalmış, 1543 yılında ölene kadar sıkıntı çekmeden yaşamıştır. Mary Boleyn Henry'nin infaz etmediği tek Boleyn kardeşidir.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Mary'nin William Carey ile olan evliliğinden iki çocuğu olmuştur: Catherine Carey ve Henry Carey. Ancak bu çocukların VIII. Henry'den olduğu da rivayet edilmektedir. İkinci evliliğinden ise Anne ve Edward adında iki çocuğu olmasına rağmen, Edward erken yaşında (1535-1545) ölmüştür. William Stafford ve Mary Boleyn'in çocuklarının hiçbiri hayatta kalmamıştır.

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]