George B. McClellan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
George Brinton McClellan
GeorgeMcClellan.jpeg
1861 yılında Mathew Brady tarafından çekilmiş bir portresi.
Lakabı Küçük Mac
Genç Napolyon
Doğum 3 Aralık 1826(1826-12-03)
Philadelphia, Pensilvanya, ABD
Ölüm 29 Ekim 1885 (58 yaşında)
Orange, New Jersey, ABD
Bağlılığı Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Branşı Birleşik Devletler Ordusu
Hizmet yılları 1846–1857, 1861–1864
Rütbesi Union Army major general rank insignia.svg Tümgeneral
Komutası Potomac Ordusu
Çatışma/savaşları Meksika-Amerika Savaşı
Amerikan İç Savaşı
İmza
George McClellan Signature.svg

George Brinton McClellan (3 Aralık 1826 - 29 Ekim 1885), Amerikan İç Savaşı sırasında Birlik Orduları'na (en:Union Army) komutanlık yapmış asker. McClellan, 1861-1864 yıllarında ünlü Potomac Ordusu'nu yönetmiştir. Birlik Ordusu'nun başkanlığını yapmıştır. Amerikan İç Savaşı'nın ilk yıllarında üstün başarılara imza atmış ve ABD'nin en önemli komutanlarından biri olmuştur. McClellan tek başarısızlığı 1862 yılındaki Amerika Konfedere Devletleri ile yapılan Peninsula Muharebesi'dir. Bu muharebede McClellan Konfedere Devletleri'nin başkenti Richmond, Virginia'yı işgal ederek savaşı önemli ölçüde lehine çevirmek istemiş fakat Robert E. Lee'nin komutasındaki Konfedere Ordusu galip gelmiştir. George B. McClellan'ın en kanlı savaşı Antietam Muharebesi'dir. Muharebede Birlik Ordusu zorda olsa zafer kazanmıştır.

George B. McClellan aynı zamanda politikaya atılmıştır. 1865 yılında Demokrat Parti'den adaylığını rakibi Abraham Lincoln'e karşı koymuş fakat başarısız olmuştur. McClellan, son yıllarını seyahat ederek ve kitap yazarak geçirmiştir. 58 yaşında beklenmedik bir şekilde New Jersey'nin Orange kentinde ölmüştür.

1864 ABD başkanlık seçimleri için yapılan Demokratik Parti'nin kampanya posteri: Başkan adayı George B. McClellan ve yardımcısı adayı George H. Pendleton (Currier and Ives, 1864)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]