Georg Forster

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Georg Forster
26 yaşındaki Georg Forster[1]
Doğum27 Kasım 1754
Nassenhuben (Mokry Dwór), Prusya Krallığı, Polonya Krallığı
Ölüm10 Ocak 1794 (39 yaşında)
Paris, Fransa
MilliyetAlman[2]
VatandaşlıkPolonya Prusyalısı (Danziger)
Kariyeri
Dalıdoğa tarihi, etnoloji

Johann Georg Adam Forster (Almanca telaffuzu: [ˈꞬeːɔʁk ˈfɔʁstɐ]; 27 Kasım 1754-10 Ocak 1794) bir Alman doğa bilimci, etnolog, seyahat yazarı, gazeteci ve devrimciydi.[2] Erken yaşta, James Cook'un Pasifik'e ikinci yolculuğu da dahil olmak üzere, birçok bilimsel seferde babası Johann Reinhold Forster'a eşlik etti. James Cook'un Pasifik'e ikinci yolculuğu hakkındaki raporu, A Voyage Round the World, Polinezya halkının etnolojisine önemli ölçüde katkıda bulundu ve saygın bir çalışma olmaya devam ediyor. Raporun bir sonucu olarak, Forster yirmi iki yaşında Royal Society'e kabul edildi ve modern bilimsel seyahat literatürünün kurucularından biri olarak kabul edildi.

Kıta Avrupası'na döndükten sonra Forster, akademiye döndü. Kassel, Ottoneum'daki Collegium Carolinum'da (1778–84) ve daha sonra Vilna Akademisi'nde (Vilnius Üniversitesi) (1784–87) doğa tarihi öğretti. 1788'de Mainz Üniversitesi'nde baş kütüphaneci oldu. Bu dönemdeki bilimsel çalışmalarının çoğu botanik ve etnoloji üzerine denemelerden oluşuyordu, ancak aynı zamanda Cook'un günlüklerinin Almanca tercümesi de dahil olmak üzere seyahat ve keşif hakkında birçok kitabın ön sözünü yazdı ve çevirdi.

Forster, Almanya'daki Aydınlanma'nın merkezi bir figürüydü ve yakın arkadaşı Georg Christoph Lichtenberg de dahil olmak üzere yandaşlarının çoğuna karşılık geldi. Fikirleri ve kişiliği, 19. yüzyılın en büyük bilim adamlarından biri olan Alexander von Humboldt'u etkiledi. Fransızlar 1792'de Mainz'in kontrolünü ele geçirdiğinde Forster, Almanya'daki en eski cumhuriyetçi devlet olan Mainz Cumhuriyeti'nde başrol oynadı. Temmuz 1793'te genç Mainz Cumhuriyeti'nin temsilcisi olarak Paris'teyken, Prusya ve Avusturya koalisyon güçleri şehrin kontrolünü yeniden ele geçirdi ve Forster kanun kaçağı ilan edildi. Almanya'ya dönemeyen ve arkadaşları ve ailesinden ayrılmış olan Foster, 1794 başlarında Paris'te hastalıktan öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bertschinger, George. "The Portraits of John Reinhold Forster and George Forster. A Catalog Tracing the Origin of Each Portrait". 15 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2009. 
  2. ^ a b "Georg Forster Leben und Werk". Spiegel Online (Almanca). 29 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mayıs 2017.