GeneRally

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Generally
Tasarımcılar Hannu Räbinä, Jukka Räbinä
Platform Bilgisayar
Çıkış 2001
Tür Yarış Oyunu
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Çeşitli arabalarla çeşitli pistlerde yarış yapılabilen yarış oyunu. Arabanızın lastikleri eriyebiliyor, benzin bitebiliyor ve hasar alabiiyorsunuz. Tabi bunlarında çözümü Pit Stop'a girmek. Oyun aynı bilgisyardan 6 kişiyi destekliyebiliyor. Ayrıca oyunun Türkçe dil paketide mevcuttur.

v1.2[değiştir | kaynağı değiştir]

Generally'nin 10. yıldönümü dolayısıyla geliştirilen bir sürümdür. v1.2c, GeneRally'nin son sürümüdür. Ayrıca mekanı desteklemek için paletler de kullanılabilirdir.

Kapanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Generally'nin yerine yeni bir oyun yapılacaktır. Gelişen grafikler mevcuttur.

Generally Shuttle Pack[değiştir | kaynağı değiştir]

Generally Shuttle Pack, GeneRally için yapılan en büyük paketlerden birisidir. Şu anda ön yapımdadır ve 500'ün üzerinde araba ve 200'ün üzerinde pist bulunabilecektir. Böylece kullanıcılar, farklı kriterdeki istedikleri arabayı seçebilecekler ve hiçbir zorunluk duymadan istediği pisti seçebileceklerdir.

Çok sayıda Araba[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu pakette 50'yi aşkın farklı kasaya sahip 500'ün üzerinde araba bulunabilecektir. Fakat bunların çoğu gerçek markalara ait değildir, sayfalarının içerisindeki açıklamalardan anlaşılabilir (isimlerinden ziyade model yılları ve kasaları bunda etkisini göstermektedir). Örnek olarak Torino, Wolfwagen Beetle, ston, Konami ve Tucas Lupo bunların arasında sayılabilir. Kategoriler: D Class, C Class, B Class ve A Class'dir.

Özgür Pistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pist seçimini özgürleştiren bu pakette 6 ayrı kategoride toplam 100'ün üstünde pist bulunuyor. Ayrıca herhangi bir kategoriye bağlı olmayan pistler (drag yarışı, akrobasi vb.) de mevcut. Böylece seçtiğiniz arabaları çok kapsamlı bir testten geçirebilirsiniz.

Aston ve Konami[değiştir | kaynağı değiştir]

Aston ve Konami, birbirilerine çok benzeyen iki arabadır ve "M345" kod adındaki 4 arabadan A sınıfına kayıtlı olanlardır. Aston çok hızlı gidebilir, fakat Konami ondan daha hızlı gidebilir. Konami, ismine rağmen kesinlikle bir Japon tarafından yapılmamıştır. Aston'un kıvraklığı varken, Konami de çok iyi viraj alıp virajda bile performansını koruyabilir.

Araç sınıfları[değiştir | kaynağı değiştir]

GeneRally Shuttle Pack'ta araçlar 4 farklı sınıfa ayrılır.

D Sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sınıf 1938 Wolfwagen Beetle ile başlar ve Skoda 120 GLS'ye kadar sürer. Bu sınıftaki arabalar çok ekonomiktir, ayrıca Skoda 120 L I'e kadar olan bütün arabalar (Bianchina I, Bianchina II ve Bianchina III ile beraber) oyuna henüz alışmamış olanlar içindir. Sınıf bitene kadar olan arabalar da oyuna yeni alışmış olanlara göredir.

C Sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

2009 Wolfwagen Beetle ile başlar ve 2000 Dodge Viper GTSR'ye kadar sürer Ayrıca Torino'nun 1966 ve 1967 modelleri de bu sınıftadır. Alfa Romeo Spider 1966'ya kadar olan bütün arabalar oyuna henüz yeni alışanlar içindir. 1992 Viper R/T 10'a kadar olan bütün arabalar da (1966 Alfa Romeo Spider itibari) amatör oyuncular içindir. Ondan sonra yarı-profesyoneller için olan 2000 Viper GTSR gelir.

B Sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hız severlerin sınıfıdır. Bu sınıf 2003 Viper SR/T 10'la başlar ve Jaguar XJ220'de biter. Şu anda D sınıfı, C sınıfı ve A sınıfı gibi daha tam şekillenmediği ve kullanılacak otomobiller henüz belli olmadığı için hangi araçların hangi sınıfta olduğunu belirlemek şimdilik mümkün değildir. Ama sınıftaki arabaların bir kısmı yarı-profesyoneller içindir. Bu sınıfta profesyoneller için olan 3 araba vardır. Bunlar Verrari Enzo, Jaguar XJ220 ve Toyota Supra NFS Underground 2 Remake. Torino modelinin çoğu bu sınıftadır.

A Sınıfı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sınıftaki bütün araçlar zorluklarına göre Profesyonel, Şampiyon ve Yenilmez olarak üçe ayrılır. Aston ve Konami modelleri Şampiyon araçları olarak belirlenmiştir. Ayrıca Panoz GTR-1 aracı da bu sınıftadır. Yenilmezler sınıfındaki 4 araçtan ikincisidir.

Pistler[değiştir | kaynağı değiştir]

Generally Shuttle Pack Alpha

Bu sürümde 7 basit pist bulunmaktadır. Bunlar üçe ayrılmıştır, Rookie'de 2, Amateur'da 2 ve Pro'da 3 pist bulunmaktadır. Bu pistlerle araçları performans ve viraj bakımından test edebilirsiniz.

Generally Shuttle Pack InDev 1.0

Bu sürümde 6'sı Alpha'dan olmak üzere toplam 13 pist bulunacaktır. Şehirsel ortamda da aracını testlere sokabilirsiniz.

Generally Shuttle Pack InDev 1.1

Lost City tamamlanmıştır. 7 Maluch pisti mevcuttur. Bunlarla beraber 6'sı Alpha'dan olmak üzere toplam 20 pist bulunmaktadır.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Alpha[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sürümün 2013 başında yayımlanması (2013 Ocak) planlanmaktadır. Bu sürümde 100'ün üzerinde araba ve 7 pist bulunmaktadır. Araba bakımından artısı çok olan bu sürümün, pist bakımından eksisi çoktur. Boyutu 133KB'dir.

InDev[değiştir | kaynağı değiştir]

1.0[değiştir | kaynağı değiştir]

Alpha'nın bir üst sürümü olan InDev 1.0'da, araba sayısında artış olacaktır. Bu sürüm yine 2013 başında yayımlanması (2013 Şubat) planlanmaktadır. InDev sürümünün testi tamamlanmıştır. Pistlerden Pro 3, arabalardan ise Aston gitmiştir. 6 Lost City ve 1 Maluch pisti bulunmaktadır. Konami fiziksel olarak değiştirilmiştir.

1.1[değiştir | kaynağı değiştir]

InDev'in ikinci ve son sürümü olacaktır. Bu sürümde 6 tane Maluch arabası eklenecektir. (Taro T1, Wutaru 360 '89, Viat 126, Viat 500, Mercur V6, Toyota Trueno). Son Lost City pisti ve 7 Maluch pisti eklenmiş olacak, Konami hem fiziksel, hem mekaniksel olarak belli bir süre için son defa yenilenecek ve Aston'un yerini Tuscani alacaktır.

Yayın İptali[değiştir | kaynağı değiştir]

Generally Shuttle Pack'in yayını, komplikasyonlar nedeniyle uzun bir süreliğine iptal edilmiştir. Bunun yerine parça parça modeller uygun görülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun indirilebileceği site [en]