Gendai budō

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gendai budō (現代武道) (harfiyen anlamı "modern budo"[1] ) veya Shinbudō (新武道) (harfiyen anlamı "yeni budo"[1]) terimleri Meiji Restorasyonu (1866–1869) sonrasında kurulmuş Japon savaş sanatlarını ifade eden terimlerdir. Meiji Restorasyonundan önce kurulan eski dövüş sanatlarına atıfta bulunan Kobudō (eski budo) ise bu terimlerin zıt anlamlısıdır.

Kapsam ve gelenek[değiştir | kaynağı değiştir]

Aikido

1868 Meiji Restorasyonundan sonra kurulan tüm savaş sanatları Gendai Budo'dur. Koryu Budo ise, 1868'den önceki budo ekolleridir.[2] Bazı Gendai budo örnekleri aikido, judo, karate ve shorinji kempodur . Japon sumo sanatı genellikle bir gendai budō olarak tanımlanır. Fakat Sumo, modern çağda popülerleşmiş ve medyada yer almaya başlamış eski bir sanat olduğu için bu tanım yanlıştır.

Gendai budō'nun kökenleri geleneksel Japon dövüş sanatları olan koryū'ya dayanır. Örneğin, Kano Jigoro'nun judoyu kurmasındaki amaçlardan biri de (嘉納 治 五郎 Kanō Jigorō, 1860–1938), dönemde var olan sayısız jujutsu geleneğini sistematikleştirmeydi. Benzer şekilde kendo da, yüzyıllar boyunca gelişen birçok kenjutsu okulundan türemiştir.

Derece sisteminin yapılanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Koryu'da, popüler kyu-dan derece sistemi kullanılmaz.[3] Gendai budo (modern budo türleri) ise kyu-dan derece sistemini kullanır.

Bu derece sistemleri, koryū bünyesinde verilen çeşitli sertifikaların yerini aldı.[3] Ayrıca Gendai budō, koryū'daki gibi güçlü giriş yeminleri ve ritüelleri içermez, örneğin keppan ("kan yemini") yoktur. Bazı gendai budo dojoları belli temel kurallara uydukları sürece herkesin katılımına açıkken koryū eğitmenleri adayları sıkı bir incelemeden geçirir. Gendai budō'nin birincil amacı ruhsal ve zihinsel gelişimken, tekniklerin uygulanışı ikincil amaçtır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Draeger, Donn F. (1974) Modern Bujutsu & Budo - The Martial Arts and Ways of Japan. New York/Tokyo: Weatherhill. Page 57. 0-8348-0351-8
  2. ^ "Aikido FAQ". 28 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2014. 
  3. ^ a b Comprehensive Asian Fighting Arts. 1969. s. 93. ISBN 978-0-87011-436-6.