Genchi Genbutsu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Genchi Genbutsu (現地現物) (現地現物?)  "gerçek mekan, gerçek şey" anlamında ve Toyota Üretim Sistemi'nin anahtar ilkesidir. Gerçekten bir durumu anlamak için, genba (現場) ya da işin yapıldığı "gerçek yer" e gitmesi gerektiğini önermektedir.

Uygulama[değiştir | kaynağı değiştir]

Toyota Üretim Sisteminin oluşturucusu Taiichi Ohno, muhtemelen uydurma bir şekide, yeni mezunları alarak atölyenin tabanında bir tebeşirle çemberi çizmekle alakalı saygınlık kazandı. Mezuna çemberin içinde durması, gözlemlemesi ve gördüklerini . Ne zaman Ohno dönüp kontrol edecek; eğer mezun yeterince görmediyse gözlemlemeye devam etmesi istenecektir. Ohno gelecek mühendislerine, işyeri katında neler olduğunu gerçekten anlamanın tek yolunun oraya gitmek olduğu damgasını vurmaya çalışıyordu. Orası değer katılmış ve kayıp/atık gözlemlenebilirdi.

Genchi Genbutsu bu nedenle sorunun çözümünde önemli bir yaklaşımdır. Sorun işyeri tabanında mevcutsa, işyerinde anlaşılmalı ve çözülmelidir.

Genchi Genbutsu'ya Genba tutumu da denir.Genba, "Yer" için kullanılan ' bu durumun gerçekte meydana gdeldiği yer' anlamında Japonca terimdir. Üretim alanındaki gerçek değer atölyede oluşturulduğundan, yöneticilerin zamanlarını harcaması gereken yer burasıdır.

Genchi Genbutsu, bazen benzer ritim ve anlamlarından dolayı "Getcha çizmelerini giyin" (ve dışarı çıkıp neler olduğunu görün), şeklinde adlandırılır. Peters ve Waterman'ın "Etrafında Dolaşarak Yönetme"[1] düşüncesiyle karşılaştırılmıştır. Bu kavram hızla o kadar evrenselleşti ki; yeni yöneticiler, içgüdüsel olarak yüksek etkinlik seviyeleri elde etmek için "etrafında dolaşmak" zorunda olduklarını biliyordu. Bu fikirler, ilişkili nasıl listeleriyle birlikte, muhtemelen iyi fikirler iken, Genchi Genbutsu'nun gereken esas Orada bulunup daha az 'ziyaret' ve daha fazla 'bilmek' amaçlı özünü kaçırabilirler. Toyota, üretim hattında "tanımak" ve sürekli iyileştirmek olan üst düzey yönetim varlığına sahiptir.

Uygulamaya koyma[değiştir | kaynağı değiştir]

"Genba tutumu"; rapor, önlem ve fikirlerin yönetime iletildiği her ne olursa olsun, yalnızca genba'da değer yaratmak için neler yapıldığının bir soyutlamasıdır. Ölçütler ve raporlar, yönetim anketinin ve işyerinde cevap veren kişinin tutumlarını ve soruları nasıl yanıtladıklarını yansıtmaktadır. Ayrıca, gerçek konuların ve planlanmamış olayların ilk elden izlenmesi ve derhal yönetilmesi olasılığını artırır; bu, genba iş gücüne açık olmayan sorunları da içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Noel W. Hinners (20 Ekim 2009). "Management by Wandering Around". 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2016. 
  • Jeffrey Gibi. Toyota Şekilde: 14 Yönetim İlkeleri Dünyanın en Büyük Üreticisi. McGraw Hill, 2003.
  • Jeffrey Gibi, David Meier. Toyota Way Fieldbook. McGraw Hill, 2005.