İçeriğe atla

Genç Buharalılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Genç Buharalılar
Yosh buxoroliklar
Младобухарцы
KurucuMirza Mansur Muhiddinov
Kuruluş tarihi1909
İdeolojiCedidizm
Rus İmparatorluğu
Abdurauf Fitrat'ın 110. doğum gününe adanan pul

Genç Buharalılar (Farsçaجوان‌بخارائیان; ÖzbekçeYosh buxoroliklar; RusçaМладобухарцы Mladobuhartsı), 1909'da Buhara'da kurulan bir gizli bir örgüttü. Topluluk, İslam'ı Batılı bilimsel bir model doğrultusunda reform ve modernize etmek isteyen cedidist hareketin bir parçasıydı.

Adlarını, ideolojilerini şiddetle devrimci bir vurguyla karıştırarak Jön Türklerden almaktaydılar. Mart 1918'de Taşkent Sovyeti'nin yardımıyla Buhara'da iktidarı ele geçirmeye çalıştılar ve Genç Buharalılar Emir Muhammed Alim Han'dan Taşkent'e kaçmak zorunda kaldılar. Mayıs 1920'de geri döndüler ve bu sefer başarılı oldular. Kızıl Ordu Buhara'yı aldı ve Genç Buharalılar, Buhara Halk Sovyet Cumhuriyeti'nin ilk hükûmetini kurdu. 1923'te grubun çoğu Özbekistan Komünist Partisi'ne katıldı ve 1936-1937 tasfiyelerine kadar liderlik pozisyonlarını korudular.

Genç Hiveliler ve Genç Buharalılar, Kaşgar 1933 Bağımsızlık Derneği'ne ilham verdi.[1]

  1. ^ Tursun, Nabijan (Aralık 2014). "The influence of intellectuals of the first half of the 20th century on Uyghur politics". Uyghur Initiative Papers, 11. Central Asia Program. ss. 2-3. 12 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Muslim National Communism in the Soviet Union: A Revolutionary Strategy for the Colonial World by Alexandre A. Bennigsen and S.Enders Wimbush, University of Chicago Press, 1980