Ged (Yerdeniz)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ged karakterinin Tales From Earthsea filmindeki bir resmi.

Ged /ˈɡɛd/, Ursula K. Le Guin'in oluşturduğu kurgusal Yerdeniz evrenindeki bir büyücü. İlk olarak Yerdeniz Büyücüsü kitabında tanıtılmış ve diğer kitaplarda bazen ana karakter olarak bazen de yardımcı karakter olarak bulunmuştur. Kitaplarda ismi çoğunlukla Çevik Atmaca olarak geçer.[1]

Karakter Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ged karakteri Yerdeniz Büyücüsü kitabında çok çabuk kavrayan, hırslı ve kibirli bir öğrencidir.[1][2][3] Oldukça yetenekli olan Ged önce Roke Adası'ndaki hocaları tarafından "en bilge ve en güçlü büyücülerden biri" olarak tanımlanmış ve daha sonra kendisini olgunlaştırarak geliştirecek,[1] en sonunda da Yerdeniz'in Başbüyücüsü yapacak olaylar zinciri ile hikayesi devam etmiştir. En Uzak Sahil kitabında Ged "yaşayan tek ejderhalar efendisi" olarak tanımlanmıştır. Bunun manası ejderhaların öldürmek yerine konuşmayı tercih edeceği Yerdeniz'deki tek kişidir.[4] Ten rengi kahverengi-kırmızıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Nuray Avcı. "Yerdeniz Büyücüsü - Ursula K. Le Guin". 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Yerdeniz Büyücüsü'nün Gizemi". 5 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ Ayşen Gençtürk. "Ursula K. Le Guin'in "Yerdeniz Büyücüsü" serisinin ilk kitabı üzerine". 21 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ Ursula K. Le Guin. En Uzak Sahil. İpek, Çiğdem Erkal tarafından çevrildi. Metis Edebiyat. s. 15.