Geceyarısı Kovboyu (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.35, 14 Şubat 2016 tarihli sürüm (→‎Dış bağlantılar: düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Geceyarısı Kovboyu
Midnight Cowboy
Geceyarısı Kovboyu (Midnight Cowboy) Roman.jpg
"Geceyarısı Kovboyu" romanının kapağı
Yazar James Leo Herlihy
Çevirmen Giovanni Scognamillo
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Tür Roman
Yayım 1970
Yayımcı Milliyet yayınları
Sayfa 294
Roman Dizisi serisi

Geceyarısı Kovboyu ABD'li romancı, oyun yazarı ve aktör James Leo Herlihy (1927–1993)'nin 1965 yılında yazdığı romanın adıdır. Özgün adı Midnight Cowboy olan roman Ekim 1970 tarihinde Giovanni Scognamillo'nun Türkçe'ye çevirisiyle Milliyet Yayınları'nın roman dizisinin 3.cü kitabı olarak yayımlanmıştı. 294 sayfa olan kitabın fiyatı 15 Liraydı.[1][2] Sert karton kapaklı kitap şömizliydi.

Romanda memleketi Texas'tan New York'a erkek fahişe olarak çalışmak üzere gelen naif delikanlı Joe Buck'ın serüveni ve dramı anlatılır. Zengin kadınlara hizmet edip para kazanmayı umarken planlarında başarısız olan Buck çaresiz kalarak sağda solda homoseksüellere bu hizmeti sunmaya başlar. Gitgide sefil bir hayatın içine sürüklenen delikanlı perişan, esrarkeş, hasta ve sakat bir dolandırıcı olan 'Ratso' lakaplı Rizzo ile aynı virane evi paylaşmaya başlar. New York'a geldiğinden beri kurduğu ilk insanca ilişki belki de budur.

Roman 1969 yılında John Schlesinger tarafından sinemaya da aktarıldı. Jon Voight'in Joe Buck'ı, Dustin Hoffman'ın da 'Ratso' Rizzo'yu canlandırdığı film büyük başarı kazandı, "en iyi film", "en iyi yönetmen" ve "en iyi uyarlama senaryo" Oscar'larını kazandı. Eleştirmenler filmin romana son derece sadık olduğunda hemfikirdiler. Türkiye'de yayınlanan romanın kapağına, filmin popülaritesinden yararlanmak için filmden bir fotoğraf konmuştur.

Kaynaklar

Dış bağlantılar