Geçityaka, Pertek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°53′34″K 39°12′46″D / 38.89278°K 39.21278°D / 38.89278; 39.21278

Geçityaka
—  Köy  —
Tunceli'nin Türkiye'deki konumu
Tunceli'nin Türkiye'deki konumu
Geçityaka'nın Tunceli'da bulunduğu yer
Geçityaka
Geçityaka

Geçityaka'nın Tunceli'deki konumu

Koordinatlar: 38°53′34″K 39°12′46″D / 38.89278°K 39.21278°D / 38.89278; 39.21278
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tunceli
İlçe Pertek
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 825 m (2.707 ft)
Nüfus (2008)[1]
 - Toplam 178
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0428
İl plaka kodu
Posta kodu 62500
İnternet sitesi: Yerelnet

Geçityaka, eski adı Çüçke, Tunceli ilinin Pertek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber, şu anda köye yerleşen ailelerin 1800'lÜ yıllarda yerleştikleri bilinmektedir. Köy 4 mezradan: merkezde bulunan Çüçüke,(okul binası ve sağlıkevi binası buradadır) Balan (Köyün ilk merkez mezrası olup Keban Barajı nedeniyle 1 Km. kadar yukarıya taşınmıştır), Hasir, Demürek mezralalrından oluşmaktadır. Köyün büyük bölümü Zeve(Dorutay)'dan gelmiş olup tamamı Alevi'dir. Kurmanci leçhesi konuşmaktadır.

Köyün ilk adı (eski adı) Çüçke'dir. Çüçke bir tür kuş ismidir. Cumhuriyet döneminde Geçityaka ismi verilmiştir. Balan mezrası tamamı baraj altında kalmış, yeni balan 7-8 evden oluşmaktadır. Keza Demürek ve Hasir mezralarının bir kısım arazisi de baraj altında kalmıştır. Köyde farklı aşiretlere mensup kişiler yaşamaktadırlar. Köy aşağı Şavak kısmındadır. Köyün en uzun süreli Muhtarlığını İLYAS ARAT ve HIDIR MERİÇ yapmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tunceli iline 65 km, Pertek ilçesine 12 km,Elazığ 35 Km. uzaklıktadır. Hozat-Pertek-Elazığ yolunun kenarında yer almaktadır. Balan, Hasir ve Demurek mezraları Keban baraji kıyısındadır, Komşu köyler Kurmeş(Aşağıgülbahçe), Şökrük(Ballıdut),Zeverek(Demirsaban), Zeve(Dorutay), Sağman, Corowan (Çakırblahçe) köyleridir.

Fiziki olarak bölgenin diğer yerlerine göre engebeli bir yapıya sahip degildir. Çüçuke, Hasir, Balan mezralarını ortasında büyük bir Tepe vardir. Daha önce meşe ile kapli olan bu tepe; köylülerin yanlışları sonucu birkaç mese kumesi dışında tamamen çıplak kalmıştır. Balan ve Çüçüke nin dışında kalan yerler verimsiz ve kıraç bir yapıya sahiptir. Keban barajı altında kalan Hasir,Demürek ve Balan mezralaına ait araziler (Murat nehirinin kıyısındaki yerler) daha verimli idi. şu anda kalan yerler pek tarıma elverişli değildir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Keban Barıjının su toplaması sonrasında Karasal iklim etkisini biraz hafifletmiştir. Özellikle kış aylarında Kar yağışı azalmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 178
2000 222
1997 214

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

 == Kültür ==

Köyde Kürt-Alevi kültürü hakimdir. Kürtçe (kurmanci) dili konuşulur. Fakat köyde yeni nesilin hemen hemen tamamı asimlasyonun etkisi altında kalmıştır. Gerek dil gerekse din konusunda asimlasyon fazlasıyla gözeçarpmaktadır. Köyde daha çok hamur ürünlerinde yapılan yemekler vardır. Kemikli kavurması meşhurdur.Hızır Orucu ve Muharrem (on iki imam) da cem yapılır. Aşure sıcak olarak ev ev dağıtılır. Gağant diye tabir edilen (Ermeni kültüründe de olan) ay takvimine göre yılbaşında çocuklar ev ev dolaşır ve hediye alırlar. Düğünler iki gün sürer.

İdari Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezralar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 4 mezradan oluşmaktadır, mezralarının isimleri:

 • Çüçüke
 • Demürek(karşıyaka)
 • Balan
 • Hasir (Xesir)
 • Üç mezrası Keban baraj gölünün kenarındadır.
                                                                    === Altyapı bilgileri ==

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlıkevi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yolun sadece Çüçke'ye kadarı(yaklaşık 2 km) asfalt, geri kalanı(büyük bölümü) toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Sağlık evi ve okulu nüfusun azalmasından dolayı kapatılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]