Geçiş Kontrol Sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parmak izi ile ortak fiziksel güvenlik erişim kontrolü .
Bir denizci, bir aracın askeri bir tesise girmesine izin vermeden önce kimlik kartını kontrol ediyor.

Geçiş kontrol sistemleri, kişilerin belirli alanlara giriş ve çıkışlarını kontrol ve takip etmeye yarayan sistemlerdir. Fiziksel güvenlik ve bilgi güvenliği alanlarında geçiş kontrolü, güvenlik sebebiyle korunan alana erişimin geçici süre engellenmesi durumudur. Bir kaynağa erişim iznine yetkilendirme denir.

Bu sistemler, genellikle bir güvenlik görevlisinin bulunmadığı yerlerde ya da büyük alanlarda kullanılır. Örneğin, bir okulun giriş kapısında bir geçiş kontrol sistemi bulunabilir ve bu sistem, sadece öğrencilerin okula giriş yapmasına izin verir. Geçiş kontrol sistemleri, çeşitli yöntemlerle çalışabilir. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

  1. Kimlik doğrulama: Bu yöntem, kimlik kartları, parmak izi tarama gibi yöntemlerle kullanıcının kimliğini doğrular.
  2. Güvenlik kodları: Bu yöntem, bir güvenlik kodu verilen bir kullanıcının giriş yapmasına izin verir.
  3. Fiziksel anahtarlar: Bu yöntem, bir anahtar veya kilit sistemi kullanılarak kontrol edilir.

Geçiş kontrol sistemleri, günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle güvenlik açısından önem taşıyan yerlerde (örneğin, bankalar, üretim tesisleri) sıklıkla kullanılır. Bu sistemler, giriş ve çıkışları kontrol ederek, güvenlik risklerini azaltmaya yardımcı olur. Geçiş kontrol sistemleri, aynı zamanda insan gücünü azaltarak, işyerlerinde verimliliği artırır.

Geçiş kontrol için yaygın olarak kullanılan yöntemler Fiziksel kilitler ve oturum açma yöntemleridir.

Kollu Turnikeler
New York Metro sistemine yer altı girişi
Avuç izi ile biyometrik doğrulama

Elektronik Geçiş Kontrolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektronik geçiş kontrolü, mekanik kilitlerin ve anahtarların şifrelerini çözmek için yazılımsal kodlar kullanır. Mekanik kilitlerin yerini almak için çeşitli doğrulama yöntemleri kullanılabilir;

  • Biyometrik doğrulama
  • Kart ile doğrulama
  • Şifre ile doğrulama
Seri denetleyicileri kullanan erişim kontrol sistemi

Elektronik erişim kontrol sistemi, sunulan kimlik bilgilerine göre erişim sağlar. Erişim izni verildiğinde, kapı önceden belirlenen bir süre için açılır ve işlem kaydedilir. Erişim reddedildiğinde, kapı kilitli kalır ve giriş yapılan günlük izi kaydedilir. Sistem ayrıca, kapı açıldıktan sonra çok uzun süre zorla açık tutulursa veya açık tutulursa kapıyı ve alarmı izleyecektir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eugene Schultz (2007). "Risks due to convergence of physical security systems and information technology environments". Information Security Technical Report. 12 (2): 80-84. doi:10.1016/j.istr.2007.06.001.