Gaziler, Gökçebey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gaziler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Gökçebey
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 487
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372512
Posta kodu 67670
Resmî site
[1] -

Gaziler, Zonguldak ilinin Gökçebey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyde Asar Kale olarak adlandırılan yerde altı ve üstü profilli dikdörtgenler prizması şeklinde mermerden bir taş bulunmuştur. Antikçağ’da bu şekilli taşlara altar ya da sunak taşı denilmekte idi. Taşın bulunduğu bölge Antik Dönem’de Doğu Bithynia - Batı Paflagonia Bölgesi (geç dönemde Honorias Bölgesi) olarak tanımlan-maktadır. Eser bugün Ereğli Müzesi’ndedir.[2] Bunun dışında türlü sütun ve mezar kalıntıları köyün çok eski bir yerleşim bölgesi olduğunu kanıtlamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 48 km, Gökçebey ilçesine 2 km uzaklıktadır. Köy, yüksek dağlar ile tepelerle çevrilidir. Güneye bakan yanında Asar Dağı bulunmaktadır. Bunun dışında boyutları değişkenlik gösteren dere ile çay yatakları vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 487
2000 -
1997 395

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce bulunan iki odalı köy okulu 17 Ağustos Depremi'nde büyük hasar gördüğü ve kullanılmaz duruma geldiği için köyde ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köydeki öğrenciler Gökçebey İlköğretim Okuluna gönderilmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]