Gattaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gattaca
Gattaca film posteri
YönetmenAndrew Niccol
YapımcıDanny DeVito
SenaristAndrew Niccol
OyuncularEthan Hawke
Uma Thurman
Jude Law
Gore Vidal
Loren Dean
MüzikMichael Nyman
Görüntü yönetmeniSlawomir Idziak
KurguLisa Zeno Churgin
DağıtıcıColumbia Pictures
Çıkış tarih(ler)i24 Ekim 1997
Süre106 dk
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe36 milyon $
Hasılat12.532.777 $(Kuzey Amerika)

Gattaca, Amerikan bilimkurgu filmi yazarı Andrew Niccol tarafından yönetilen 1997 yılı çıkışlı başrollerini Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law'ın paylaştığı bir bilimkurgu filmidir. Loren Dean, Ernest Borgnine, Gore Vidal ve Alan Arkin gibi isimlerin de rol aldığı film ayrıca 1997 yılında Akademi Ödülleri'nde En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Oscar Ödülüne aday olmuştur.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

21. yüzyılda Dünya'da genetik mühendisliği çok ilerlemiştir ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaya çalışılmaktadır. Özel görevler için yetiştirilen yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir. Hayatın her aşamasında DNAların kimlik görevini üstlendiği bu dönemde, kan, saç ve idrar gibi insandan direkt olarak alınmış maddeler belirli makinelere konularak, insanların hayatın çeşitli konumlarındaki geçerliliği ölçülmektedir. DNA'ları yetersiz (invalid) olarak görülen bazı insanlar, toplum içerisinde bir alt sınıf oluşturmaktadır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu insanlardan birisi olan ve henüz doğumunda kalp problemleri olduğu ve en fazla 30 yıl yaşayacağı söylenen ve bu sebepten ötürü içinde bulunduğu sistemde diğer insanlarla rekabet edemeyen Vincent, astronot olma hayaliyle yanıp tutuşmaktadır. Gattaca adlı, yalnızca genetik olarak uygun insanları işe alan şirket Vincent için bir hayal gibi görünmektedir. Ancak bu sistem içerisinde yaşayan ve daha iyi genlere sahip olan ancak buna rağmen sakatlanan bazı insanlar genlerini satarak kendilerine hayatlarını garanti altına aldırmaktadırlar. Bu sayede Vincent sakat bir atletin kan örneklerini ve kimliğini devralarak, normalde yalnızca temizlikçi olarak çalışabileceği Gattaca şirketinde iyi bir pozisyonda işe girer. Şirketin uzaya göndereceği rokete kısa bir süre kalmışken, burada işlenen bir cinayet, olayı araştıran dedektifin dikkatini Vincent'ın üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olur.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]