Garove

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Garove
Garoowe
جاروي
Şehir
Garove arması
Arma
Somali üzerinde Garove
Garove
Garove
Garove'nin Somali'deki konumu
ÜlkeSomali Somali
Bölgesel devlet Puntland
İlNugal
İlçeGarove
İdare
 • Belediye başkanıHasan Muhammed isse Kadir
Nüfus
 (2021)
 • Toplam500,000+
Zaman dilimiUTC+03.00 (EAT)

Garove (SomaliceGaroowe; Arapçaغاروي, Garuvi), Somali'nin Nugal ilinin merkezi ve Puntland'ın başkenti olan şehirdir. Şehir ülkenin kuzeydoğusunda Nugal Vadisi'nde yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2016 yılı itibarı ile 190,000'dir.[1] Şehre Garove Uluslararası Havalimanı hizmet vermektedir.[2]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıl boyunca Garove ve kuzeydoğu Somali'nin büyük bir kısmı, Hobyo Sultanlığı'ndan Sultan Yusuf Ali Kenadid'in kuzeni Kral İsman Mehmut tarafından yönetilen Maçerten Sultanlığı'nın ayrılmaz bir parçasıydı.

Garove'de bir yerleşim bölgesi.

Şehir daha sonra sömürge döneminde İtalyan Somaliland'ına dahil edilecektir.

Bağımsızlığın ardından Garove, Nugal'ın bir ilçe merkezi haline getirilmiştir. Şehir daha sonra 1970'lerin başında Las Anod ve Eyl'den oluşan bir bölgenin bölgesel başkenti olarak yeniden atanacaktır. Nugal Vadisi'nin ortasında yer alan bu yeni idari bölüm Nugal olarak adlandırılacaktı.[4]

1991'de iç savaşın patlak vermesinin ardından 1998'de Garove'de üç ay süren bir anayasa konferansı düzenlenmiştir. Bölgenin siyasi elitleri, geleneksel büyükleri (İsimler), iş dünyası üyeleri, entelektüeller ve diğer sivil toplum temsilcilerinin katıldığı özerk Somali Puntland Devleti, daha sonra halka hizmet sunmak, güvenlik sağlamak, ticareti kolaylaştırmak ve hem yerel hem de uluslararası ortaklarla etkileşim kurmak amacıyla resmi olarak kuruldu.[5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Garowe Urban Baseline Report" (PDF). Food Security and Nutrition Analysis Unit Somalia. 17 Mayıs 2012. 2 Haziran 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2016. 
  2. ^ "Garowe International Airport Opened". 2 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2016. 
  3. ^ "Somalia: Garowe to clinch Sister City Partnership with Turkey's Gebze". Garowe Online. 5 Kasım 2014. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2016. 
  4. ^ Africa research bulletin: Political, social, and cultural series, Volumes 10-11, Africa Research Ltd: 1973), p.2721.
  5. ^ Somalia: Puntland's Experience in Peace-building and State-building [ölü/kırık bağlantı]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]