İçeriğe atla

Garnizon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İçinde ve civarında yerleşmiş kıta, kışla, karargâh, askerî kasaba, askerî birlik, askerî lise, harp akademisi veya askeri kurum bulunan meskûn yer­lere gar­nizon denilir.[1] Garnizon komutanlıklarının sorumluluk alanına göre ve genellikle sınırları kent ya da belediye sınırlarıyla saptanan bölgelerdir.
Garnizon sözcüğü Türkçeye Fransızcadan girmiştir, savunma amaçlı olarak bir kente veya kaleye yerleştirilen askerî birlik anlamındadır.[2][3]
Garnizon genellikle bir şehir, kasaba, kale, gemi veya başka türlerde olabilir. "Garnizon kasabası", yakınında askerî üs olan herhangi bir kasaba için ortak bir ifadedir. Terim şimdi genellikle bir askerî üs veya müstahkem askeri karargâh oluşturan belirli tesisler için geçerlidir.

Günümüzde garnizonlar; konumlandıkları bölgelerin sınırları, buralardaki askerî birlik ve kurumların özellik ve sınıfları göz önünde tutularak genelkurmayca saptanan yerlerde bulunurlar. Garnizon komutanlıkları, bulundukları bölgelerde kısmen iç güvenliğin sağlanmasına da yardımcı olurlar. Garnizon komutanlıklarının yetki ve sorumluluk esasları Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nun 45-50. maddeleri ile belirlenmiştir. Garnizon komutanı "komendant" ismi ile de biliniyor.

  1. ^ "Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu, Vikikaynak". 27 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2008. 
  2. ^ "TDK Güncel Türkçe Sözlük". 22 Ağustos 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2008. 
  3. ^ Türkçe Etimolojik sözlük, Sevan Nişanyan[ölü/kırık bağlantı]