Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İç Hizmet Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görev ve yetkileri tanımlayan yasalar bütünü.

Türk Silahlı Kuvvetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Silahlı Kuvvetleri: Kara (Jandarma dahil),Deniz ve Hava Kuvvetleri subay, astsubay, askeri memur, jandarma uzman çavuş, uzman çavuş, erbaş ve erleri ile askeri öğrencilerden teşekkül eden ve seferde ihtiyatlarla ikmal edilen, kadro ve kuruluşlarla teşkilatı gösterilen silahlı Devlet kuvvetidir.

Kanunun 35. maddesine göre, Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, TBMM kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.[1]

38. maddede, Sancak'ın, Silahlı Kuvvetlerin şeref timsali olduğu belirtilmiştir. Sancağın muhafazası Silahlı Kuvvetlerin mukaddes vazifesidir. Sancak hiçbir sebep ve bahane ile terk edilemez. Kuruluşunda alay teşkilatı (hudut alayları hariç) bulunmayan her tugay ile her alay (deniz ve havada eşidi birliklere) yönetmeliğe göre bir sancak verilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]