Garipçe, Korkuteli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Garipçe
—  Mahalle  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İklim türü Akdeniz iklimi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 318
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07800
İnternet sitesi: / GARİPÇE KÖYÜ WEB SİTESİ
YerelNET sayfası

Garipçe, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin en az 600 yıllık bir mazisi vardır. Köy simdiki Garipce ismini buraya yerlesen ilk göcebe olan Garip isimli bir kisiden almisdir. Ilk ismi Garip dir.Günümüze kadar Garipcik Garipce olarak gelmisdir. Köy mütevazı hayatıyla lüks kesime hitap etmese de yazın serin kışın ise karasal iklime nazaran sıcak olusunedeniyle emekli olanların ve koy hayatını yasamak isteyenlerin cazibe merkezidir.KÖYDE sosyallesilebilen tek ortam köy kahvesidir.Köy bayramlarda asırı kalabalık oldugundan insanların ekonomik faaliyetlerden ötürü Antalya işline göç ettiği öngörülebilir.Bu da köy nüfusunun azlıgını acıklayıcı bir etkendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya il merkezine 78 km, Korkuteli ilçesine 31 km uzaklıktadır. Bucak'a 30 km.Üç tarafı hilal şeklinde dağlarla çevrilidir.Batısında Hacıbekar,ürkütlü mahallesi,doğusunda yakaköy,güneyinde Bozova nahiyesi,kuzeyinde Yuva köyleri vardır.Çevresindeki tepelere Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır.Düz bir arazi üzerine yerleşimi vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2012 318
2007 366
2000 364
1997 395

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. tarım olarak : başta elmacılık ön plandadır. armut , üzüm, kiraz,erik,şeftali, yetişmektedir. hayvancılıkta: büyükbaş ve küçük baş hayvancılık yapılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocagi vardir ama uzun zamandir atama yapilmamaktadir. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan Yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]