Mamatlar, Korkuteli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mamatlar
—  Köy  —
Antalya in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 238
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07800
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236574

Mamatlar, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski büyüklerinin allah rahmet eylesin duyumları anlatımından köyün tarihi Oğuzun 24 boyundan üçoklardan bayındır boyuna bağlı ve bozoklardan Afşar boyunu bağlı oymak ve obalarından Teke sancağı yörüklerinden hamitoğullarına bağlı akkoyunlu ve karakeçili yörüklerden oldukları 1071 de alparslanın anadolunun kapılarını Türk boylarına açmasıyla akkoyunlu ve karakeçili aşiretlerinin bir kısmının buralara gelmeye başladıkları 1210 ve 1216 yılları arasında korkuteli,fethiye ve muğla arasında bulunan bölgelere yerleşen yörük boylarından oldukları ve daha sonradan yerleşen birçok yörük soylarıyla akraba oldukları rivayet edilmektedir.Geçmişte bu bölgede bulunan birçok köyün eski yörük aşiretleri soyundan gelip farklı yerlere çadırlar ve obalar kurdukları sanılmaktadır .

Köyün şimdiki bulunduğu mevkide bulunan yörük obası mahmutlar adlı kişilerin olduğundan mahmutlar kelimesi zamanla mamatlar olarak değişime uğramış ve bugünkü ismini almış olduğu zannedilmektedir.Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına birçok nesil gitmiş ve dönmemiştir.

Bazı aşiretlerin Antalyada merkezde şimdiki meydan civarlarına yerleştikleri lakin ekilecek arazinin kıraç olması çalılık ve sarmaşık dikenlerinin sıklığından tarımın zor olduğu ve havanın sıcaklığından dolayı sinek ve asalak böceklerin bol olduklarından dolayı hayvancılıktada sıkıntı yaşadıklarından tekrar mamatlar köyüne göç ettikleri sanılmaktadır.köyün ilk yerleşenleri kara Mehmet diye bilinen sülaledir.agalar diyede bilinirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

YÖRÜK AFŞAR TÜRKMENLERİ kültür ve gelenekleri yaşanmaktadır.

Köyün aslı teke yörüklerinden gelmektedir köyde teke yörüklerine mahsus komşuluk ve yardımseverlik en ileri düzeyde devam etmektedir misafirperverlikte örnek gösterilecek bir köydür.düğünlerinde yapılan "keşkek" ve sonbahar aylarında tarhana yapma aşamasında yapılan "göce" köye özgü yemeklerdir.ayrıca fasulye ,nohut yemekleri katmer ve kömbesiyle ayrı bir lezzet sunmaktadır.Geleneklerine sahiptirler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 88 km, Korkuteli ilçesine 28 km uzaklıktadır.antalya ilini burdur-muğla-denizli gibi şehirlere bağlayan yol üstündedir.ege bölgesini ve iç anadolu bölgesinin bazı şehirlerine kestirme olarak gitmek için mamatlar köyü yolu üzerinden geçilmektedir.ekilebilir düzgün araziler bakımından zengindir.köyün çeşitli yerlerinden su kaynakları çıkmaktadır.sebze ve meyve diyarı olarakta bilinir.köy bir tepenin yamacına kurulmuş gibi görünmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy akdeniz iklimindedir.kışları soğuk yağışlı ve karlı geçmektedir.yazları serin ve temiz hava açık alanda yakıcı bir güneş olmakla bereber yazlıkçılar için bulunmaz bir yerdir.bu nedenle köyün nufusu yaz aylarında oldukça artmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 221
2000 238
1997 257

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarımsercilik yaşsebze ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak küçük çaplıda olsa yaş sebze yetiştiriciliğine başlayan köy halkı, sera üretiminde de denemeler yapmaktadır.Köyde yetiştirilen sebzelerin başında kabak,lahana,pırasa,karnıbahar,ıspanak,soğan,patates v.s gelmektedir.

Hayvancılık ve tarımlada uğraşan köy halkı; artık eskinin tersine çocuklarının en az lise eğitimi almasına özen göstermektedir.Eğitime verilen bu önemin neticesinde yapılan tarımda daha bilinçli ve daha verimli olmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Mamatlar Köyü yazın bol oksijeni,serin havadar bir yöremizdir.özellikle yazın serinlemek isteyen,yazlamak isteyen insanlarımıza tavsiye edilir.Ulaşım Antalya Fethiye karayolu üzerinde olduğu için her an araç,ulaşım zorluğu bulunmamaktadır.Nem hiç yok denilebilir.Doğası yeşiliyle içiçe olup,tamamıy la beyin ve vücut dinlenme yeridir.Olayların gerçeği ancak yaşamayla olur,o yüzden gidip görmenizi, bilgi edinmenizi arzu ediyoruz.Köyün nüfusu göç olayları olmasaydı şu an 3000 ile 3500 arası olabilirdi.Göç olayı tamamıyla Antalya yapılmış olup ençok Antalya!nın Kültür ve yenidoğan mahallesinde yoğunluktadır.1968 yılından beri Kültür mahalle muhtarlığı hep Mamatlarlılar tarafın dan yürütülmektedir. Antalya da yaşayıp emekliliğini hak kazananlar yazın köye akın etmekte olup yaz dönemi yaylada daha bir hareketlilik olmaktadır.Hatta yazlık gelenler sayesinde sera tarımcılığı yaygınlaşmıştır. Yaş sebze yetiştiriciliğinde Mamatlar Köyünün Antalya Haline büyük katkısı bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]