Mamatlar, Korkuteli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mamatlar
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Antalya
İlçe Korkuteli
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 238
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 242
İl plaka kodu 07
Posta kodu 07800
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236574
YerelNET sayfası

Mamatlar, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski büyüklerinin allah rahmet eylesin duyumları anlatımından köyün tarihi Oğuzun 24 boyundan üçoklardan bayındır boyuna bağlı ve bozoklardan Afşar boyunu bağlı oymak ve obalarından Teke sancağı yörüklerinden hamitoğullarına bağlı akkoyunlu ve karakeçili yörüklerden oldukları 1071 de alparslanın anadolunun kapılarını Türk boylarına açmasıyla akkoyunlu ve karakeçili aşiretlerinin bir kısmının buralara gelmeye başladıkları 1210 ve 1216 yılları arasında korkuteli,fethiye ve muğla arasında bulunan bölgelere yerleşen yörük boylarından oldukları ve daha sonradan yerleşen birçok yörük soylarıyla akraba oldukları rivayet edilmektedir.Geçmişte bu bölgede bulunan birçok köyün eski yörük aşiretleri soyundan gelip farklı yerlere çadırlar ve obalar kurdukları sanılmaktadır .

Köyün şimdiki bulunduğu mevkide bulunan yörük obası mahmutlar adlı kişilerin olduğundan mahmutlar kelimesi zamanla mamatlar olarak değişime uğramış ve bugünkü ismini almış olduğu zannedilmektedir.Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına birçok nesil gitmiş ve dönmemiştir.

Bazı aşiretlerin Antalyada merkezde şimdiki meydan civarlarına yerleştikleri lakin ekilecek arazinin kıraç olması çalılık ve sarmaşık dikenlerinin sıklığından tarımın zor olduğu ve havanın sıcaklığından dolayı sinek ve asalak böceklerin bol olduklarından dolayı hayvancılıktada sıkıntı yaşadıklarından tekrar mamatlar köyüne göç ettikleri sanılmaktadır.köyün ilk yerleşenleri kara Mehmet diye bilinen sülaledir.agalar diyede bilinirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Afşar Türkmenleri, kültür ve gelenekleri yaşanmaktadır. Köyün aslının Teke yörüklerinden geldiği söylenir. Düğünlerde 'Keşkek' ve sonbahar aylarında, tarhana yapma aşamasında kullanılan 'Göce' köye özgü yemeklerdir. Ayrıca fasulye, nohut yemekleri, katmer ve kömbesi ön plandadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 88 km, Korkuteli ilçesine 28 km uzaklıktadır. Antalya ilini Burdur, Muğla, Denizli gibi şehirlere bağlayan yol üstündedir. Ege bölgesini ve İç Anadolu bölgesinin bazı şehirlerine kestirme olarak gitmek için Mamatlar köyü yolu üzerinden geçilmektedir. Ekilebilir düzgün araziler bakımından zengindir. Köyün çeşitli yerlerinden su kaynakları çıkmaktadır. Sebze ve meyve diyarı olarak da bilinir. Köy bir tepenin yamacına kurulmuş gibi görünmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Akdeniz iklimindedir. Kışları soğuk, yağışlı ve karlı geçmektedir. Köyün nüfusu yazlıkçılar nedeniyle yaz aylarında oldukça artmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 221
2000 238
1997 257

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak küçük çaplıda olsa yaş sebze yetiştiriciliğine başlayan köy halkı, sera üretiminde de denemeler yapmaktadır. Köyde yetiştirilen sebzelerin başında kabak, lahana, pırasa, karnıbahar, ıspanak, soğan, patates gelmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır Ulaşım Antalya Fethiye karayolu üzerinde olduğu için her an araç, ulaşım zorluğu bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]