Mamatlar, Korkuteli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mamatlar
—  Köy  —
Antalya
Antalya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Antalya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 238
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0242
İl plaka kodu
Posta kodu 07800
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236574
YerelNET sayfası

Mamatlar, Antalya ilinin Korkuteli ilçesine bağlı bir köydür.

             TARİHÇESİ
Teke sancağı yörüklerindene bağlı  Elmalı korkuteli,fethiye ve muğla arasında bulunan bölgelere yerleşen yörük boylarından oldukları ve daha sonradan yerleşen birçok yörük soylarıyla akraba oldukları rivayet edilmektedir.Geçmişte bu bölgede bulunan birçok köyün eski yörük aşiretleri soyundan gelip farklı yerlere çadırlar ve obalar kurdukları sanılmaktadır .

Köyün şimdiki bulunduğu mevkide bulunan yörük obası mahmutlar adlı kişilerin olduğundan mahmutlar kelimesi zamanla mamatlar olarak değişime uğramış ve bugünkü ismini almış olduğu zannedilmektedir.Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına birçok nesil katılmışdır Kışları Antalya da yazları sıcaktan dolayı hayvancılıkta sıkıntı yaşadıklarından tekrar mamatlar köyüne göç ettikleri sanılmaktadır.köyün ilk yerleşenleri kara Mehmet diye bilinen sülaledir.agalar diyede bilinirler.

Teke yörüklerinden geldiği söylenir. Düğünlerde 'Keşkek' ve sonbahar aylarında, tarhana yapma aşamasında kullanılan 'Göce' köye özgü yemeklerdir. Ayrıca fasulye, nohut yemekleri, katmer ve kömbesi ön plandadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya iline 88 km, Korkuteli ilçesine 28 km uzaklıktadır. Antalya ilini Burdur, Muğla, Denizli gibi şehirlere bağlayan yol üstündedir. Ege bölgesini ve İç Anadolu bölgesinin bazı şehirlerine kestirme olarak gitmek için Mamatlar köyü yolu üzerinden geçilmektedir. Ekilebilir düzgün araziler bakımından zengindir. Köyün çeşitli yerlerinden su kaynakları çıkmaktadır. Sebze ve meyve diyarı olarak da bilinir. Köy bir tepenin yamacına kurulmuş gibi görünmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Akdeniz iklimindedir. Kışları soğuk, yağışlı ve karlı geçmektedir. Köyün nüfusu yazlıkçılar nedeniyle yaz aylarında oldukça artmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 221
2000 238
1997 257

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ancak küçük çaplıda olsa yaş sebze yetiştiriciliğine başlayan köy halkı, sera üretiminde de denemeler yapmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur köy Antalya İzmir karayolu üzerinde olduğu için her türlü ulaşım mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=236574