Gantz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gantz
TürAksiyon, bilimkurgu, korku,[1] gerilim[2]
Manga
YazarHiroya Oku
YayımcıShueisha
Diğer yayımcı
DergiWeekly Young Jump
DemografikSeinen
Yayın tarihiTemmuz 2000Ağustos 2013
Cilt sayısı37
Anime televizyon dizisi
YönetmenIchiro Itano
SenaristMasashi Sogo
MüzikNatsuki Sogawa
Yasuharu Takanashi
StüdyoGonzo
Lisans
KanalFuji TV, AT-X
Diğer kanallar
Yayın tarihi 12 Nisan 2004 18 Kasım 2004
Bölüm sayısı26
Canlı çekim filmi
YönetmenShinsuke Sato
YapımcıTakahiro Sato
SenaristYūsuke Watanabe
MüzikKenji Kawai
Yayın tarihi29 Ocak 2011 (1. film)
23 Nisan 2011 (2. film)
Yayın süresi141 dakika
Manga
Gantz:G
YazarHiroya Oku
ÇizerKeita Iizuka
YayımcıShueisha
Diğer yayımcı
DergiWeekly Young Jump
DemografikSeinen
Yayın tarihiKasım 2015Mart 2017
Cilt sayısı3
Anime filmi
Gantz:O
YönetmenYasushi Kawamura
SenaristTsutomu Kuroiwa
MüzikYoshihiro Ike
StüdyoDigital Frontier
Yayın tarihi14 Ekim 2016
Yayın süresi96 dakika
Manga
Gantz:E
YazarHiroya Oku
ÇizerJin Kagetsu
YayımcıShueisha
BaskıYoung Jump Comics
DergiWeekly Young Jump
DemografikSeinen
Yayın tarihi9 Ocak 2020 – güncel
Cilt sayısı1

Gantz, Hiroya Oku tarafından yazılan bir manga serisidir. Seri, Haziran 2000-Haziran 2013 tarihleri arasında Shueisha'nın Weekly Young Jump dergisinde yayınlandı. Seri, bir tren kazasında ölen ve kendileri ile yakın zaman önce ölen diğer insanlar ile bir avuç fütüristik eşya, ekipman ve silahla uzaylıları avlamak zorunda oldukları yarı ölümcül bir oyunun bir parçası haline gelen Kei Kurono ve Masaru Kato adlarında iki kişinin hikâyesini anlatmaktadır. Seri, özellikle ağır şiddet ve cinsellik içermektedir.

Gonzo tarafından hazırlanan bir anime televizyon serisi uyarlaması Nisan-Kasım 2004 tarihleri arasında yayınlandı. Yine mangaya dayanan bir dizi iki canlı çekim filmi Ocak ve Nisan 2011'de gösterime girdi.[3] Bir CGI anime filmi olan Gantz O, 2016 yılında yayınlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kei Kurono, kendi halinde sıradan bir lise öğrencisidir. Pek sevilmez ama bunu da umursamaz, zira kendinden başka kimseye değer vermemektedir. Bir gün okul çıkışında çocukluk arkadaşı Masaru Kato ile birlikte metro istasyonunda iken raylara düşen bir evsiz alkolik gördüğünde, her zamanki gibi hiçbir şey yapmadan durur. Ancak Masaru dayanamaz ve yardım etmek için raylara iner. Masaru'nun yardım çağrısına isteksizce uyan Kei, alkoliği raylardan çıkartırlar ancak Kei ve Masaru hızla gelmekte olan metro treninin altında kalırlar. Kaza sonucu vücudu tamamen parçalanmış olması gereken Kei, kendini bir anda boş bir apartman dairesinde bulur. Dairede kendisi gibi Masaru da odaya gelmiştir ve başkaları da vardır. Odanın ortasında bir de Gantz adında bir siyah bir küre bulunmaktadır. Daireden çıkamazlar ve tam o sırada Gantz konuşur ve uzaylıları avlama görevi verir. Ölümden sonraki bu hayatta, Kei ve diğerlerini zorlu bir savaş beklemektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lujano, Mona Rose. ""Gantz" a Japanese horror action landed on Hollywood". Entertainment Today. 8 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2018. 
  2. ^ Rothing, Hilary. "Japanese Sci-Fi Thriller 'Gantz' Hoping to Capture American Fans with Theatrical Release". MTV Geek News. 8 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2018. 
  3. ^ "Gantz, Maria-sama, Mori no Asagao Promos Streamed". Anime News Network. 2 Ekim 2010. 18 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]