Last Exile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Last Exile
Tür Aksiyon, Aksiyon, Bilimkurgu
Yönetmen Koichi Chigira
Tema müziği bestecisi Hitomi Kuroishi
Ülke Japonya
Dili Japonca
Bölüm sayısı 26
Yapım
Yapımcı Gonzo, Victor Entertainment
Gösterim süresi 24 dakika
Yayın bilgileri
Kanal MTV Türkiye (2008-2011)
Kidz TV (Animez) (2012)

Last Exile, ilk kez 7 Nisan 2003 ve 29 Eylül 2003 tarihleri arasında yayımlanmıştır. Türkiye'de Türkçe seslendirme ile yayınlanmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Claus Valca ve Lavie, uzun zamandır birlikte yaşayıp, Claus’un babasından kalan van-ship ile hava kuryeliği yapmaktadırlar. İkilinin babaları da, hava kuryesi olarak çalışmaktaydı ama “Grand Stream” denen oldukça tehlikeli yerden geçerken ölmüşlerdi. İkili, babalarının başaramadığı bu seyahati bir gün kendilerinin yapacaklarına dair ant içerler.

Claus ve Lavie, bir ulağı yerine ulaştırdıktan sonra, geri dönerken garip yıldız şekilli bir geminin diğer bir van-shipi vurup düşürdüğünü görürler. Ne olduğu anlamak için düşen van-shipin yanına giderler. Pilot ağır yaralıdır ve kurtulma şansı yoktur. Pilot onlardan kendisine verilen görevi tamamlamalarını, onun adına taşıdığı kargoyu Sylvana adlı gemiye götürmelerini ister. Çift bu teklifi kabul eder ama kargonun küçük ve sevimli bir kız olduğu görünce çok şaşırırlar. Kargoyu sağ salim Sylvana’ya götürüler ama bir kere bu olaya bulaşmışlardır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Claus Valca[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında yayımlanan Last Exile adlı animenin ana karakterlerinden biridir. On beş yaşındaki Vanship pilotudur. Norkia Vanship Organizasyonu için çalışır. Hayali "Grand Stream" (Büyük Akıntı) adlı büyük akıntıyı Lavie ile birlikte geçmektedir. Lavie onun mekanikçisi ve araştırmacısıdır. Sessiz, sakin, soğukkanlı ve sorumluluğunu bilen biridir. Tam bir beyefendidir.

Lavie Head[değiştir | kaynağı değiştir]

Claus Valca'nın araştırmacısı ve mekanikçisidir. Aynı zamanda birlikte yaşadığı en iyi arkadaşıdır. Lavie son derece cesur ve zeki biridir fakat bazen karışmak istemediği işler yüzünden biraz korkaklık yapar ama Claus'u asla yalnız bırakmaz.

Alvis Hamilton[değiştir | kaynağı değiştir]

Hamilton ailesinin kızıdır ve gizemli Exile için bir anahtardır. Kendisi peşinde olan şeyin farkındadır ve en sevdiği kişi ölen Gita adlı kişidir ama Claus ve Lavie'yi tanıdıktan sonra onları ailesi gibi benimsemiştir. Sessiz, sevgiye ve korunmaya ihtiyacı olan tatlı, akıllı bir kızdır.

Alex Rowe[değiştir | kaynağı değiştir]

Silvana'nın kaptanıdır. Alvis'in hayatını kurtaran ve Claus ve Lavie'den kızı alıp çekip giden bir kişidir. Sessiz, sakin ve kendinden emin bir kişiliği vardır. Claus ve Lavie'nin katılımı ile onlara bir süreliğine gemide misafir eder.

Tatiana Wisla[değiştir | kaynağı değiştir]

Anatoray'ın gururlu ve asil tek çocuğudur ve Silvana'nın en iyi gökgemi pilotudur. Kendisi son derece ciddi ve sorumluluğunu iyi bilen genç bir kızdır. Korkusuz ve cesurdur. Ayrıca Claus'a karşı da biraz sempatiklik hissetmiştir çünkü çocukluğunu hatırlatıyordur.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Anime toplam 26 bölümden oluşmaktadır.

 1. First Move
 2. Luft Van-ship
 3. Transpose
 4. Zugzwang
 5. Positional Play
 6. Arbiter Attack
 7. Interesting Claus
 8. Takeback
 9. Calculate Alex
 10. Swindle
 11. Develop
 12. Discovered Attack
 13. Isolated Pawn
 14. Etude Lavie
 15. Fairy Chess
 16. Breakthrough
 17. Making Material
 18. Promotion Sophia
 19. Sicilian Defence
 20. Grand Stream
 21. Rook Dio
 22. Queen Delphine
 23. Castling Lucciola
 24. Sealed Move
 25. Quiet Move
 26. Resign

Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]