Gamora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gamora
Dosya:Gamora-cover.jpg
Yayım bilgileri
YayımcıMarvel Comics
İlk görünümStrange Tales #180 (Haziran 1975)
YaratanJim Starlin
Hikâyedeki bilgileri
Gerçek adıGamora Zen Whoberi Ben Titan
TürüZen-Whoberis
Güçleri
  • İnsanüstü güç, hız, çeviklik ve dayanıklılık
  • Yetenekli suikastçilik
  • Göğüs göğüsede iyi bir savaşçı
New York Comic Con 2011'deki Gamora cosplay'i

Gamora Zen Whoberi Ben Titan, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen kurgusal karakterdir. Yazar / sanatçı Jim Starlin tarafından yaratılan karakter ilk olarak Strange Tales # 180'de (Haziran 1975) ortaya çıktı. Gamora Thanos'un evlatlık kızıdır ve kendi türünün sonuncusudur. Güçleri arasında insanüstü güç ve çeviklik ile hızlandırılmış iyileştirme vardır. Ayrıca galaksideki rakiplerin çoğunu yenebilen seçkin bir savaşçıdır. Infinity Watch olarak bilinen grubun bir üyesidir. Karakter, 2007 crossover çizgi roman etkinliği "Annihilation: Conquest''te rol aldı ve Guardians of the Galaxy takımının bir üyesi oldu.

Gamora, çeşitli Marvel ürünlerinde yer aldı. Zoe Saldana, Marvel Sinematik Evreni filmleri Guardians of the Galaxy (2014), Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017) ve Avengers: Infinity War (2018), ayrıca Avengers: Endgame (2019) ve Guardians of the Galaxy Vol. 3'te karakteri canlandırdı. Ariana Greenblatt ise Avengers: Infinity War'da genç Gamora'yı canlandırdı.

Güç ve yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gamora, Adam Warlock'a rakip olabilmesi için Thanos'tan hızını, gücünü, çevikliğini ve dayanıklılığını artıran iyileştirmeler aldı. (Warlock'un gelecekteki kötü benliği Magus'u öldürebilmek için). Thanos ayrıca ona, göğüs göğüse çarpışmada müthiş derecede iyi bir savaşçı olmasını sağlamak için çeşitli gezegenlerden dövüş sanatları tekniklerini ve samanyolu galaksisinin bilinen silahlarını kullanmayı ve gizli teknikleri öğretti. Aynı zamanda çok yetenekli bir jimnastikçi ve suikastçıdır. Daha önce Thanos ile telepatik bir bağlantısı vardı. Çok fazla çeşitteki silahları kullanır. Bunlardan en önemli olanı özellikleri bilinmeyen, Thanos ve Magus gibi muazzam güce sahip varlıkları bile öldürmesine izin veren bir hançerdir.