Gambiya'da LGBT hakları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gambiya'nın coğrafi konumu.

Gambiya'da LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel ve trans) bireyler, LGBT olmayan bireylerin uğramadığı yasal ve sosyal zorluklarla yüz yüze gelmektedir. Eşcinselliğin toplum tarafından hoş görülmemesine ek olarak hemcins cinsel ilişkileri kanunen yasaktır.

Yasal durum[değiştir | kaynağı değiştir]

2014'e kadar Gambiya'da hemcins cinsel ilişkileriyle suçlu bulunmanın cezası 14 yıla kadar hapisti. Ağustos 2014'te Gambiya Parlamentosu bu cezayı ağırlaştırdı ve böylece ceza artık ömür boyu hapis cezasıdır.[1] Cinsel yönelime dayalı ayrımcılığa karşı yasal koruma mevcut değildir. Hemcins evliliği ya da diğer hemcins birliktelikler hükümet tarafından tanınmamaktadır.

Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, eşcinselleri "sivrisinek gibi öldürülmesi gereken haşaretler" olarak nitelendirdi. Buna ilaveten eşcinsellerin "tsunamiler ve depremlerden daha tehlikeli" olduğunu ve eşcinselleri kendi eliyle "boğazdan" keseceğini söyledi.[2]

Toplumsal durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşcinselliğin yasak olması nedeniyle LGBT bireyler gizli şekilde yaşamaya zorundalar.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gambia verschärft Gesetz gegen Homosexuelle" (Almanca). Queer.de. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Schwulenhasser und Aids-Heiler - Gambias Präsident Jammeh im Porträt" (Almanca). tagesschau.de. 26 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2015. 
  3. ^ "Gambia: President Jammeh condemns homosexuality" (İngilizce). The Patriotic Vanguard. 28 Mayıs 2009.