İçeriğe atla

Gabriel de Castilla

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gabriel de Castilla (1577 – 1620) İspanyol kâşif ve denizciydi. Palencialı olup Antarktika'nın ilk kâşifi olduğu ileri sürülmüştür.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 1603'te Castilla, Valparaíso'dan yola çıkan bir seferin başındaydı. Kontrolü altında üç gemi vardı: 600 tonluk ve 30 topa sahip Jesús María isimli kalyon, Nuestra Señora de la Visitación (Richard Hawkins'e aitti) ve Nuestra Señora de las Mercedes. Keşif seferi Peru Genel Valisi Luis de Velasco, Marqués de Salinas tarafından Şili'nin güneyindeki denizlere Hollandalı korsanlar tarafından yapılan saldırıların bastırılması için görevlendirilmişti.

Tarihçiler, Drake Boğazının güneyinde, Güney Okyanusu'nda (64° Güney) enlemine kadar ilerlediklerini tahmin etmektedirler.[1] Eğer bu doğruysa, o zamana kadar kimsenin gidemediği en uzak güney noktasına gidilmiş olacaktır. Daha sonra birçok ticaret gemisi Horn Burnu'nu dönerken şiddetli hava koşullarında 60° Güney'e doğru sürüklendiklerini bildirmişlerdir.

Deception Adası'nda (Güney Shetland Adaları) bulunan İspanyol Antarktika Üssü Gabriel de Castilla'ya kendisinin adı verilmiştir. 1989-90 yazında kurulan üs sadece yaz aylarında faaliyet göstermektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Vázquez de Acuña, Isidoro. Don Gabriel de Castilla primer avistador de la Antártica en Revista de Marina 1993 N° 2, Valparaíso: Armada de Chile (p. 4).