GPT-4

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Generative Pre-trained Transformer 4 (GPT-4)
Geliştirici(ler)OpenAI
İlk yayınlanma14 Mart 2023
TürOtokorelasyon çok modlu dönüştürücü dil modeli
Resmî sitesihttps://openai.com/product/gpt-4

GPT-4 (Generative Pre-trained Transformer 4), OpenAI tarafından oluşturulan çok modlu büyük bir dil modelidir. GPT serisinin dördüncüsüdür. 14 Mart 2023’te yayınlanmıştır ve API aracılığıyla ve ChatGPT Plus kullanıcıları için kullanılabilir olacaktır. Microsoft, GPT kullanan Bing sürümlerinin resmi yayınlanmadan önce aslında GPT-4 kullandığını doğruladı.[1]

Yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • GPT-4 daha karmaşık ve nüanslı girdileri anlayabilir. OpenAI’ye göre, GPT-4 "çeşitli profesyonel ve akademik kriterlerde insan seviyesinde performans sergiliyor.
  • GPT-4 çok modlu yeteneklere sahiptir. Sadece metin değil, aynı zamanda görüntü ve video gibi diğer ortamları da işleyebilir.
  • GPT-4 yüksek derecede yönlendirilebilirlik sunar. OpenAI ayrıca, kullanıcıların modelin çıktısını istedikleri şekilde etkileyebilecekleri ve yönlendirebilecekleri konusunda iddialıdır.
  • GPT-4 daha güvenli ve yararlı yanıtlar üretir. OpenAI, GPT-4’ün zararlı veya yanlış bilgileri azalttığını ve kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun yanıtlar verdiğini söylüyor.
  • GPT-4 performans iyileştirmeleri sunar. OpenAI, GPT-4’ün önceki sürümlerine göre daha hızlı ve verimli olduğunu belirtiyor.[1]

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

GPT-4 API aracılığıyla ve ChatGPT Plus kullanıcıları için kullanılabilir.

Microsoft, GPT kullanan Bing sürümlerinin resmi yayınlanmadan önce aslında GPT-4 kullandığını doğruladı.17 Mart’ta Microsoft, GPT-4’ün ürünlerine daha fazla entegrasyonunu duyurdu ve milyonlarca insanın her gün kullandığı uygulamalara gömülü Microsoft 365 Copilot’u tanıttı: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams ve daha fazlası.

Duolingo uygulamasına GPT-4 ekledi ve “Rol Yapma” ve “Cevabımı Açıkla” adlı iki yeni özellik ekledi. Şu anda sadece İngilizce konuşanlar için Fransızca veya İspanyolca öğrenenler için çalışıyor.

Dil koruma üzerine çalışan İzlandalı start-up Miðeind ehf, OpenAI tarafından yeni modelin erken beta test programına katılması için seçilen 6 şirketten biri oldu.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "GPT-4". openai.com (İngilizce). 14 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2023. 
  2. ^ Vincent, James (15 Mart 2023). "What's new with GPT-4 — from processing pictures to acing tests". The Verge (İngilizce). 17 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2023.