Güngör Mengi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Güngör Mengi (19 Ocak 1940, Bayramiç - 16 Şubat 2023, İzmir), Türk gazeteci ve köşe yazarıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mengi 1940 yılında Halit-Feraset Mengi çiftinin çocuğu olarak Bayramiç'te doğmuştur. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'den mezun olan Mengi, Gazeteciliğe 1959 yılında Demokrat İzmir'de başladı. İzmir'de yayınlanan Yeni Asır gazetesinde 1964-71 yılları arasında haber müdürü olarak görev yapmıştır. 1971-72 yıllarında Devir dergisinde yazı işleri müdürlüğü, 1972-87 yıllarında Yeni Asır gazetesinde başyazarlık ve yazı işleri müdürlüğü, Sabah gazetesinde murahhas üyelik ve yazarlık yapmıştır. Sabah gazetesinde başyazar görevini sürdürürken, buradan ayrılıp Vatan gazetesine geçmiştir. Halen bu gazetede başyazar olarak görev yapmaktadır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mengi, ilk evliliğini 1962'de Gülsen Tözün ile yapmış ve bu evlilikten Gülgün ve Cem isminde iki çocuğu olmuştur. Eşinin vefatı sonrası 1992 yılında, aynı gazetede çalışan Ruhat Mengi (Ünaldı) ile ikinci evliliğini yapmıştır. Güngör Mengi, ayrıca Ruhat Mengi'nin Ahmet Biliktan ile yapmış olduğu ilk evliliğinden olan iki kızı (teki Nazlı Mengi) Mengi soyadını kullanmaktadır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Mengi 17 Şubat 2023'te kısa bir hastalıktan sonra İzmir'de 83 yaşında ölmüştür. Cenazesi Istanbul'a getirilerek Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.