Gündelik Hayatımızın Tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gündelik Hayatımızın Tarihi
Gündelikhayatımızıntarihi.jpg
Kitabın kapak görüntüsü
Yazarı Kudret Emiroğlu
Ülke Türkiye
Özgün dili Türkçe
Konu(lar) Deneme, tarih
Yayınevi Dost Kitabevi
Sayfa sayısı 613
Anadilinde ISBN 9758457667

Gündelik Hayatımızın Tarihi, Kudret Emiroğlu tarafından kaleme alınan, on iki farklı dile çevrilen, orijinali Türkçe olarak 2001 yılında basılan kitap.

Yazar bu kitabında gündelik hayatta karşımıza çıkan herhangi bir şeyin veya sözün kökenini, dünyanın her yerinden ilginç bilgiler vererek ortaya koyuyor. Hayatımızda karşımıza çıkan otomobilden nazara, ocaktan ninniye, bardaktan cadıya birçok şeyin ortaya çıkışını ve adlandırılışını yazar ustalıkla okuyucuya aktarıyor. Kitabın bölümleri "İnançlar, büyüler; gelenekler; takvim; görgü kuralları; mutfakta; ev ve çevresi; banyoda; giyim kuşam; süslenme; sağlık; yeme içme; çocukluk; cinsellik; mahallede; işyerinde; devlet ve millet; oyun, eğlence, spor; keyiften hobiye" şeklinde olup[1], içeriğinde birçok şeyin kökeni sunuluyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Tellal, Erel (2001). "Kitap İncelemesi: Kudret Emiroğlu, Gündelik Hayatımızın Tarihi" (PDF). Ankara Üniversitesi SBF Dergisi. 56 (1), s. 181-182. ISSN 1309-1034. 14 Kasım 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. 
Genel