Ninni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ninni, annenin çocuğunu uyutmak için kendine özgü bir ezgiyle söylediği şiirlerdir. Belli bir kafiye ölçüsü olmadığı gibi, çoğu zaman dizeler arasında tam bir ölçü birliği de görülmez. Hatta ninnilerin dörtlükler halinde olmayanları da vardır.

Çocuğun uyumasının sağlanması ya da ağlamasının durması için, sade bir dille ve hece ölçüsüne göre ezgili olarak söylenen ezgili şiirlerdir. Söyleyeni belli olmayan bu ürünler dörtlüklerden ve nakarat bölümlerinden oluşur. Özel bir beste ile söylenir. Bu sözler annenin o andaki ruh durumunu yansıtır. Ninniler genellikle mani türünde bir dörtlükten meydana gelen bir çeşit türküdür. Ninni, Divânu Lügati't-Türk'te "balubalu" diye adlandırılır. Öteki Türk boylarında değişik isimler verilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ninnilerle Diller Türkçe, İtalyanca, Yunanca, Romence, Çekçe,Danca ve İngilizce ninnilerle ilgili bir projenin ürünü olan site. Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.
  • Viki Ninniler Türkçe dahil, bütün Avrupa dillerinden ninnnileri bulabileceğiniz ve kendi ninnilerinizi de paylaşabileceğiniz bir site.
  • Ninnici.com Dünya'da farklı ülkelerde çocukların nasıl uyutulduğunu bulabileceğiniz, isminize özel ninnileri bulabileceğiniz bir site.