İçeriğe atla

Gün Işığı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gün Işığı
Sunshine
Film Posteri
YönetmenDanny Boyle
SenaristAlex Garland
OyuncularRose Byrne
Cillian Murphy
Michelle Yeoh
Hiroyuki Sanada
Chris Evans
Cliff Curtis
Troy Garity
Benedict Wong
Mark Strong
MüzikJohn Murphy
Underworld
KurguAlwin H. Kuchler
DağıtıcıFox Searchlight Pictures
CinsiSinema filmi
TürüBilimkurgu, Macera
RenkRenkli
Yapım yılı2007,
Çıkış tarih(ler)i5 Nisan 2007

Gün Işığı 2007, İngiliz yapımı Bilimkurgu filmi. Linkin Park'ın Leave Out All the Rest şarkısı filmin resmî müziği olmuştur.

Film İngiltere'de on iki hafta boyunca 3.2 milyon sterlin hasılat yaptı ve ABD'de 1 numara oldu. 40 milyon $'lık bir bütçeyle, dünya çapında 32 milyon $ hasılat elde etti. Halka ilk gösteriminden önce, film genellikle olumlu eleştirilerle karşılandı, ancak bir gişe başarısı olarak görülmedi. Yüksek çözünürlüklü sinema fragmanı, sahne seçimleri ve diğer önemli noktaların yanı sıra yönetmenin yorumu da dahil olmak üzere filmin geniş ekran DVD ve Blu-ray sürümleri 8 Ocak 2008'de Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sürüldü.

2057 yılında, Güneş ışınlarının Dünya'yı ısıtmakta yetersiz kaldığı uzak bir zamandayız. Dünya kritik seviyelere düşmüş ve bu konuya çözüm bulmak amacıyla iki uzay gemisi güneş'e yollanmıştır. Bunlar güneşde yol açacakları patlamalarla bir nevi ateşi körükleyecek ve yeniden dünyayı eski güzel ışıklı ve sıcak günlerine döndüreceklerdir.

Ancak ilk gemi görevi başaramadan yok olur. İkinci gemide olaylar gelişir. Güneşe yaklaşıldığı sırada herkes bunun bir son görev olduğu, yani dönüşü olmadığı bilincindedir. O sırada ilk gemiden alınan sinyaller görevin yönünü değiştirir. İlk gemi bulunup onun da patlayıcılarının kullanılmasının daha iyi olacağı düşünülür. Bu arada gemide çıkan bazı arızalar ve tamiratları filme çeşni katmaktadırlar.

İlk gemi bulunur ve keşif ekibi yollanır. Kimse yoktur, mürettebat kalkanların çalışmaması nedeni ile kömür haline gelmiştir. Gemi kaptanının sözlerine ise anlam verilemez. Bağlantıyı sağlayan körüğün kopması ile diğer bir macera yaşanır.

Filmin ilerleyen bölümlerinde ilk geminin kaptanının bir "yaşayan ölü" gibi kahramanlarıın gemisine sızdığını öğreniriz. Görevi engellemek ister ancak mürettebatla sıkı bir çarpışma başlar. Görsel öğelerin ağırlıkta olduğu sahneler sonrasında dünya bir "güvenlik gücü" ekibi tarafından kurtarılır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]