İçeriğe atla

GünAz TV

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Günaz TV
Tam adı Güney Azerbaycan TV
Kuruluş 2005
Sahibi Ahmet Obalı
Ülke  Azerbaycan
Dili Azerice
Genel merkez Chicago, ABD
Websitesi Günaz TV
İzlenebilirlik
Uydu yayını
TelStar 12 12608 H 19279 2/3
Eurobird 9A 10721 H 22000 3/4
Eutelsat W3A 11200 V 27500 5/6

Günaz Tv (Güney Azerbaycan TV), ABD'nin Chicago şehrinden Azerice yayın yapan tv kanalı. Günaz Tv ağırlıkla Azerbaycan'ın sorunlarını TV ekranına getirmektedir. Tv kanalında sık sık dünya gündemi konularına yer verilmektedir. Kanalın Bakü'de bir genel merkezi bulunuyor ve bazı canlı yayınlar Bakü'de bulunan merkezde yapılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılında Ahmet Obalı tarafından bağımsız ve 24 saatlik bir televizyon olarak TelStar 12 uydusundan yayna başladı. Daha sonra internet üzerinden de yayınlanmaya başlamıştır. Bir dönem Türksat'ta da yayın yapan kanal, İran devletinin notası sonucunda Türksat'tan çıkarılmış ve bir kez daha Telestar'a geçmiştir. Şu anda Hotbird üzerinden yayın yapmaktadır.

Bu kanal, toplam 14 aylık yayın planına rağmen (İran Azerbaycan) ve Azerbaycan (Azerbaycan)'daki izleyici kitlesinden dolayı yayına devam etmektedir. Azerbaycan'ın sorunlarını TV ekranına getiren ilk ve tek [1][ölü/kırık bağlantı] televizyon kanalı olduğundan Azerbaycan Milli Harekatı'nda çok etkili bir rol oynamaktadır [2] 22 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.[3] 2 Mart 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Özellikle İran Karikatür Krizi'nde önemli rol oynamıştır.[4] 25 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Yayın içeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan Milli Harekâtı ile bağlı haberler ayrıca Türk tarihi ve kültürü hakkında programlar yayınlamaktadır.

Finansman[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu Tv siyasi kanal olduğundan dolayı İran ve diğer ülkelerden reklam alamamaktadır ve sadece izleyicilerin yardımıyla yayına devam etmektedir. İki gönüllü çalışanı mevcuttur ve sadece uydu ve internet masrafları ödemektedir. Yardım kampanyalarıyla yardım toplamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]