Gümüşkavak, Sorgun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gümüşkavak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Yozgat
İlçe Sorgun
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 179
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0354
Posta kodu 66700

Gümüşkavak, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi ile ilgili olarak somut bir bilgi olmamakla beraber köy etrafındaki eski mezarların oluşu vb bulgular tarihinin çok eski yıllara dayandığının göstergesidir. Köyün daha önceki adı Ermeniceden "Pöhrek" olup, pöhrek'in Ermenice kelime anlamı pınara gelen suyun pınara yakın bir yerde oluşturulduğu küçük havuzdan pınara sevk edildiği yer , boru anlamındadır, daha sonra köy içerisinde dikili olan 50 yıl yaşında olan kavak tan isim alınmış gümüş ismi takılarak gümüş kavak ismini almıştır. Köyün kuruluşu göç alarak gerçekleşmiştir. Osmanlı zamanında Ermeniler getirip yerleştirilmiş fakat Ermenilerin çevre Müslüman halkını katletmesi üzerine Osmanlı Devleti önlem almak istemiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün düğünleri hala eskisi gibi devam edip düğünler 4 gün sürer eskiden köy odaları vardı. Şu an ise köyde odaların yerini cem evi almıştır. Gelen misafirler burada ağırlanır. Aynı misafirperverlik devam etmektedir. Köyün meşhur yemekleri helle aşı, meşhur mercimekli pilavı, arabaşı, kuru fasülyesi, madımak,işleme,sıkmaç,vb.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 57 km, Sorgun ilçesine 21 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 178
1997 179

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa Köyden nüfusun belli kısmı yurt dışında çalışmakta olup yaz tatilleride köye katkıda parasal yardımda bulunurlar.== Altyapı bilgileri == Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak stabilize yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.koyumuzun çok guzel insanı vardır.Köye bir yabancı geldiğinde yemek yedirilmeden gönderilmez akşam kalacak bir yeri olmayanlar mutlaka birileri tarafından misafir edilirler.ve ayrıca köyde yıllar öncesinde yapılan ancak son yıllarda bırakılan bir alışkanlık olan cem köy insanları tarafından benimsenmiş ancak imkânlar elvermediği için unutulmustur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

bu köy 2006 yılında yapılan seçim sonucu bahadın kasabası sınırları içine girerek bahadının bir mahallesi olmuştur.

  1. ^ "GÜMÜŞKAVAK KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 4 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015.