Gümüş martı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gümüş martı
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 3.1)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Charadriiformes
Familya: Laridae
Cins: Larus
Tür: L. cachinnans
İkili adlandırma
Larus cachinnans
Pallas, 1811
Dağılımı

Gümüş martı (Larus cachinnans), martıgiller (Laridae) familyasından 55–67 cm boyunda deniz kıyılarında yaşayan iri bir martı türü. Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında yaygındır. Gagası parlak sarıdır ve ucunda kırmızı bir leke bulunur. Kanatlarının üstü ve kanatlarını kapatınca sırtı gridir. Ayrıca kanatlarının ucu siyahtır.

Evlerin çatılarına, bacaların ve ağaç dallarının üstüne yuva yaparlar. Aynı zamanda Çöplükler, kentsel alanlar, deniz kıyıları, göllerde de görülebilirler.[1]

Yavruları Besleme: Genelde Nisan ayından Temmuz ayının sonuna kadar yavrularını beslemek ile uğraşırlar.

Dahası: Birçok şiirin içinde geçmesi ve başlığı olmasının yanı sıra tiyatroda da adı geçmektedir (Antov Çehov’un Martı adlı tiyatro eseri bulunmaktadır).[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beykoz’un Kuşları ve tabiat alanları (PDF). Beykoz Belediyesi Kültür Yayınları. 2020. s. 134. 20 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 20 Mayıs 2023. 
  2. ^ "William Shakespeare`in Hamlet, Anton çehov`Un Martı Adlı oyunlarında hamlet ve Treplev Karakterlerinin Oedipus kompleksi açısından incelenmesi". DSpace Home. 2020. 20 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2023.