Gözleri Tamamen Kapalı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gözleri Tamamen Kapalı
Eyes Wide Shut
YönetmenStanley Kubrick
YapımcıStanley Kubrick
SenaristEser:
Arthur Schnitzler
Uyarlama:
Stanley Kubrick
Frederic Raphael
OyuncularNicole Kidman
Tom Cruise
MüzikJocelyn Pook
CinsiSinema filmi
TürüDram, gerilim
RenkRenkli (DeLuxe)
Yapım yılı1999;Amerika Birleşik Devletleri ABD,
Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Süre159 dakika
Dilİngilizce

Gözleri Tamamen Kapalı (İngilizce özgün adı: Eyes Wide Shut), Arthur Schnitzler'in Rüya Romanı eserinden uyarlanan ve yönetmenliğini Stanley Kubrick'in yaptığı 1999 yapımı bir Hollywood filmidir. Film Stanley Kubrick'in son filmi olma özelliğini taşır.[1][2]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturyalı yazar ve oyun yazarı Arthur Schnitzler'in romanından uyarlanan aşk, ilişkiler, sadakat ve cinsellik konulu psikolojik gerilim filminde; doktor Bill Hartford (Tom Cruise), eşinin (Nicole Kidman) o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır. Piyanist bir arkadaşı vasıtası ile katıldığı bir parti, uzun ve macera dolu bir gecede yaşanan kâbus dolu saatler anlatılmaktadır.[3]

Film 2,5 saat olmasına rağmen yönetmenin ustaca çizdiği kompozisyon sayesinde, evliliği, sadakati, hayatını ve cinselliği sürükleyici bir şekilde anlatarak seyircinin sorgulamasını sağlıyor.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rolü
Tom Cruise Dr. William 'Bill' Harford
Nicole Kidman Alice Harford
Madison Eginton Helena Harford
Jackie Sawiris Roz
Sydney Pollack Victor Ziegler
Leslie Lowe Illona Ziegler
Peter Benson Bandleader
Todd Field Nick Nightingale

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bu film yönetmen Stanley Kubrick'in son filmiydi. Söylendiğine göre filmin son kurgulanmış şeklini Warner Bros'a sunduktan dört gün sonra ölmüştü.
  • Film Sigmund Freud'un takipçilerinden Avusturyalı Arthur Schnitzler'in "Traumnovelle" adlı romanından uyarlandı. Cinsellik ve psikanalizin iç içe geçtiği erotik bir yolculuk, korkutucu bir rüya analizi olan bu film macera filmi kalıplarına uyuyor.
  • Victor Ziegler rolünde izlediğimiz Sydney Pollack'ı daha çok yönettiği filmlerden tanıyoruz (Out of Africa, Tootsie, Akbaba'nın Üç Günü, The Way We Were). Prodüktör ve aktör olarak da sayısız filmi var.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ""When you hold a mirror to society it rebels": Katharina Kubrick on Eyes Wide Shut | Sight & Sound". British Film Institute (İngilizce). 5 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2021. 
  2. ^ Ruwe, Carolin (Kasım 2007). Symbols in Stanley Kubrick's Movie 'Eyes Wide Shut' (İngilizce). GRIN Verlag. ISBN 978-3-638-84176-4. 2 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2021. 
  3. ^ Schickel, Richard (5 Temmuz 1999). "Cinema: All Eyes On Them". Time (İngilizce). ISSN 0040-781X. 16 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]