Hotlink

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Inline Linking veya hotlink (Türkçe: İçeriğe Bağlama), bir web sitesinin başka web sitelerinde kayıtlı bulunan resim vb. içeriği kendi sayfaları içinde görüntülemesidir. Bunu HTML içindeki IMG etiketlerini kullanarak yapar. Örneğin, "example.com" alanındaki "picture.jpg" isimli resim dosyasını görüntülemek için IMG etiketinin SRC özelliği http://www.example.com/picture.jpg[ölü/kırık bağlantı] şeklinde düzenlenir.

Resimlerin bayt cinsinden boyutları çoğu zaman web sayfasını oluşturan diğer öğelere göre daha büyüktür. Bu yüzden, en fazla bant kullanan öğelerdir. Ziyaretçi sayfayı çağırdığında görüntülenen içerik, bulunduğu web sitesinden yükleneceği için içeriği sayfasında görüntüleyen web sitesinin bant genişliği hesabından düşülmez. Bu şekilde bant genişliğinden ve dolayısıyla bant genişliğine ödenecek ücretten tasarruf edilmiş olur. İlgili içeriğin bulunduğu siteden daha hızlı yüklenmesi durumunda da bu tür bağlama kullanılabilir.

PHP kullanan sitelerde .htaccess dosyasına yapılan bazı eklerle belirlenen içeriğe bu tür bağlama oluşturulmasına engel olunabilir. Alan adının "example.com", engellemek istenen içeriklerin uzantılarının JPG, JPEG, PNG ve GIF olduğu varsayılırsa örnek bir .htaccess dosyası şu şekilde olabilir:

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?example.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ - [NC,F,L]

ASP.NET kullanan sitelerde ise, bu tür bağlama kurulmasına engel olmak için HTTP referer başlıklarını denetleyen bir ASP.NET HTTP Module20 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. kullanılabilir.

İçeriğe bağlama resimlerden başka belge ve videolar için de kullanılabilir.