Göllü, Artuklu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Göllü, Mardin sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Göllü
—  Mahalle  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
İl Mardin
İlçe Artuklu
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 854
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0482
İl plaka kodu
Posta kodu 47000
İnternet sitesi: [2]

Göllü, Mardin ilinin Artuklu ilçesine bağlı bir mahalledir. köy Mardin' in güneyinde 8 kilometre uzaklıkta, Kızıltepe'nin doğsusunda yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta Mezopotamya ovası üzerinde Mardin Merkeze bağlı bir mahalledir. Komşuları Ortaköy, Gökçe ve Aşağı Azıklı köyleri gibi tanıdık köylerdir.Son büyükşehir yapılanmasına göre mahalle olup merkez Artuklu İlçesine bağlanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürtçe göl sahibi anlamına gelen "Goliyê" ismi mahallenin kürtçe ismidir. Köy yerleşkesi eski tarihlere dayanmaktadır.İlk kurulumunun Süryaniler tarafından yapıldığına inanılmaktadır. Ancak zamanla mahallede kürt hanesinin artması ile sayıca azınlık durumuna düşen Süryani kökenli köylüler, köyü terketmiş, Türkiye'de İstanbul başta olmak üzere büyük şehirlere ve Suriye'ye göç etmişlerdir.

Mahallede Süryanilerden kalma tarihi bir kilise bulunmaktadır. 2006-2007 yıllarında restore edilen Kilise, tam bir anıt özelliğini taşımakta ve mahallenin girişinde bulunan Caminin hemen yanında köye güzellik katmaktadır. Köyün doğusundaki hafif yüksekliğin altında bir kilise kalıntısı olduğu söylenmekte, ancak bu kiliseyi gören kimseye rastlanmamaktadır.

Şu anda mahallede Süryanilerden sadece bir aile kalmış olmasına rağmen, Süryanilerden kalan eserleri Müslümanlar da mahallenin bir zenginliği olarak kabul edip korumaktadır. Gençlerin okuması ve büyük şehirlere olan gidiş gelişlerden sonra mahallede eski adetlerin yerini daha iyi ilşkiler ve hoşgörü ortamı almıştır.

Mahallede şu an Kürûmiler ve Zınnariler bulunmaktadır. Mahallede bulanan aşiretler başlıca Kürümilerden Acaylar, Zınnarilerden Dayşi (deyşan ya da dayşiyan aşiretinden Çakar,Bakırhan ve Baki ailesi) ve Meşkini (Dündar Ailesi)ler, Arap aşireti Dadoşlar, az sayıda Musikiler ve diğerleri bulunmaktadır.

Özellikle son zamanlarda aşiret yapısını terkeden bu aileler, eski gereksiz husumetleri bir yana bırakıp, güzel geleneklerini sürdürmekte ve mahallede tek bir aşiret gibi yaşamaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin örf, adet ve görenekleri tipik kürt yapısına sahiptir; ancak giderek şehirleşme seviyesi artmaktadır. Yemekler de Mardin damak tadını taşımakta; Anadolu'nun her köyünde görülebilecek misafirperverlik en dikkat çekici özelliklerdendir.

Birkaç sene öncesine kadar içme suyu sıkıntısı çekildiğinden, köyde yeşillik olarak bir iki ağaç dışında bir şey bulunmazken, şu anda mahallede çoğu ev ağaç ve süs bitkileri içinde adeta kaybolmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin merkezine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 854
1997 922

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son dönemlerde yaygınlaşan kuyu suyu ile tarım alanında ilerlemekte ve daha fazla verim alınmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilkokul ve ortaokul (1. ve 2. kademe) vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi Mardin Belediyesinin Beyaz su projesi ile kazandırılmıştır.kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve su sorunu yoktur. Mahallenin girişindeki mezarlığın karşısında bulunan taziye evi, köyün diğer toplantı ve tören ihtiyaçlarında da kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]