Eskikale, Artuklu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eskikale
Mardin
Mardin
Ülke  Türkiye
İl Mardin
İlçe Artuklu
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 243
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0482
Posta kodu 47000

Eskikale, Mardin ilinin Artuklu ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin il merkezinin 5 km. doğusunda bulunan Kız Kalesi gözetleme ve karakol kalesi niteliğinde bir yapıdır. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından yaptırıldığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Kale, yöreye özgü kesme taştan yapılmıştır. Kale içerisinde Kral kızına ait olduğu söylenen bir taht, su sarnıçlar......ı, kuyular, çeşitli yapı kalıntılarının temelleri ile mağaralar bulunmaktadır. Günümüze harap bir durumda gelebilmiştir.

Eskikale'de Gezilcek Yerler:

- Eski kızkalesi(prenses maria'nın kalesi)

- Deyrulzafaran manastırı

- Deyrulzafaran manastırının yukarısında bulunan dağın eteğinde eskiden ovulmuş eski mağara ve kilise Dêrseyd ve Meryakup...

- mahallenin yukarısında bulunan bir mağara Habis olarak adlandırılıyor 3 katlı dağın içinde ev tipi bir mağaradır..

Süryani köylerinin hemen hemen hepsinde eski, boş, yıkılmış harabe evlere rastlamak mümkün. Ama ayakta kalmayı başarmış, güzelliği bozulmamış köyler de var. Kalıtmara bunlardan biri. Eski Kale değil Kız Kalesi. Mardin ve ilçelerinde yalnızca Süryanilerin yaşadıkları köylerin sayısı azalıyor giderek. Avrupa’dan az miktarda gerçekleşen geri dönüşler, bu durumu tersine döndürebilecek düzeyde değil henüz. Süryani köylerinin hemen hemen hepsinde eski, boş, yıkılmış harabe evlere rastlamak mümkün. Ama ayakta kalmayı başarmış, güzelliği bozulmamış köyler de var. Kalıtmara bunlardan biri. Mardin’de Deyrul Zafaran Manastırı’na giden yol üzerinde küçük yeşil bir tepeye vermiş sırtını. Tepenin üzerinde harabe bir kale... Kalıtmara’nın Türkçesi “Kız Kalesi”. Devlet illa değiştirecek ya, Eski Kale yapmış ismini.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin merkezine 7 km, 1.7dam uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 221
2000 243
1997 263

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]