Gökçeler, Seyhan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Gökçeler
—  Köy  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Seyhan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.534
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Gökçeler, Adana ilinin Seyhan ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında; adana gelenekleri ve yemekleri uygulanmaktadır.Adananın kültürü hakimdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Gerdan yeni adı Gökçeler olan köyümüz,Seyhan ırmağının oluşturduğu "çukurova"nın bereketli alüvyal toprakları üzerinde kurulmuş oldukça gelişmiş büyük bir köydür.civar köylere ve kasabalara nazaran kültür,ekonomi,siyaset ve eğitim konularında oldukça ilerdedir.Adana iline ve Şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır.E-5 (eski ipek yolu) karayolundan 3 km içerdedir.ulaşım şehir merkezinden her 15 dakikada gelen dolmuşlarla sağlanmaktadır. GÖKÇELER KÖYÜ TARİHİ HAKKINDA -YUSUF KARA

    Gökçeler köyü tarihi ipekyolu üzerindedir.Adana,nın Tarsus kapısı çıkışı ile başlayan yol güzergahı eski hergele yolunu takiple,yeşılobadaki şehitlik üzerinden Yolgeçen köyünü bulur oradan keçeli oğlu çiftliğini mütakiple eski bir yerleşim yeri olan Kestel köyüne varılır.Kestel köyü girişindeki çiftliğin üzerindeki araziyi dolaştığınızda çok sayıda kırık çanak çömlek kalıntısına rastlarsınız. Hatta bu araziden eni bir metre boyu iki metreye varan o yörede bulunmayan taşlar çıkarılmıştır. makinalı tarla tarımı yapıldığında aynı araziden dört kulplu devasa büyüklükte tahıl saklanan küpler sağlam olarak çıkarılmıştır.
    Bir dönem bu küpler çiftlikte su sarnıcı olarak kullanıldı.Kestel köyünden çıkıp yolu takip ettiğimizde yol üzerinde toprak tepe olan Zeytinli  höyüğüne varırız yola güneyinden devamla yol üzerindeki Ali Homurlu çiftliğine ulaşırız,eski yolu takiple Gerdan köyü eski okulu arkasından köye girilir.
    1963 yılın daki sel baskını nedeni ile okul ile köy arasından geçen DSİ tarafından açılan kanal açma esnasında okulun hemen arkasında büyük dairesel ortası delik silindir şeklinde 4-5 adet taş çıktı.Taşların çıktığı aynı yerde çok miktarda zeytin çekirdeği çıktığı görüldü.Ayrıca kanal açma esnasında toprakla birlikte boyun bölgesinin hemen altından kpmuş burnunun ucu hafif zedeli oldukça güzel venüs heykeli başı topal Esat denilen adamın evinin önüne atılmıştı.Yaşlılar bu bölgede birde kilise gölünden bahsederler.Dairesel silindir taşlar,Zeytin çekirdekleri, Heykel başı, Kilise gölü,Gerdan köyünün tarihi Roma  yerleşim yeri üzerinde olduğunu göstermektedir.
    Yola devamla köy meydanından geçip selamın gölü üzerinden köy mezarlığına varılır. Bu yolun devamında Yenicenin güneyinden Tarsus,un Berdan nehri üzerindeki tarihi köprüye ulaşılır. Oradanda Tarsusa

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1789
2000 1534
1997 1452

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 - ZEKERYA ÖZTÜRK
2004 - ZEKERYA ÖZTÜRK
1999 - ZEKERYA ÖZTÜRK
1994 - ZEKERYA ÖZTÜRK
1989 - NURİ CİRİTÇİ
1984 - SAMİ ÖZKAN

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi Vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]