Friedhof der Namenlosen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Friedhof der Namenlosen

Türkçe karşılğı İsimsizler ya da Kimsesizler Mezarlığı olan Friedhof der Namenlosen Simmering'in Albern adlı bölgesinde bulunmaktadır. 1840 yılılında Tuna´dan buraya sürüklenen bir ceset İsimsizler Mezarlığı´nın oluşmasına önayak olmuştur.

1840’dan 1900’e kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

1840 yılında Tuna Nehri’nden sürüklenen bir ceset bugünkü mezarlığın bulunduğu alanda takılmıştır ve su hızının bu bölgede değişerek su üzerinde yüzen her şeyin özellikle de cesetlerin buraya toplanmasına neden olmuştur. Buraya sürüklenen birçok cesedin teşhisi mümkün olamamıştır ve haliyle sahibi çıkmayan cesetlerde bu bölgede gelişigüzel defn edilmişlerdir. Zamanla çoğalan cesetlerden dolayı mezarlık olmasıda kaçınılmaz olmuştur.

1900’den günümüze kadar[değiştir | kaynağı değiştir]

1900’lerde Simmering Belediye Meclis üyesi Albin Hirsch’in ve gönüllü birçok Simmeringliler’in çabaları ile mezarlık su taşmalarına karşı duvarları yükseltilmiş ve alanı genişletilmiştir. Zamanla Albern Limanı’nın düzenlenmesi ile eskiye nazaran daha az ceset bu alana sürüklenmiştir.1939’dan sonra toplam 104 ceset buraya sürüklenmiş ve bunların 43’ü teşhis edilebilmiştir.

Daha önce Schwechat şehrinin yönetiminde olan bu alan 1940 yılında Viyana’ya bağlandıktan sonra kimsesiz cesetler Zentralfriedhof-Merkez Mezarlığı’na defn edilmeye başlanmıştır.

Mezarlığın gönüllü mezarcısı Josef Fuchs öldüğü 1996 yılına kadar mezarlığın her şeyi ile gönüllü ilgilenmiş ve Viyana Belediyesi tarafından kendisine Altın Övünç Madalyası verilmiştir.Kendisinden sonra da yanında yetişmiş gönüllü kişiler hiçbir devlet desteği almadan günümüzdede mezarlıkla ilgilenmektedirler.

Bugün toplam 478 adet bilinmeyen kişinin mezarı vardır.

Amerikan yapımı Before Sunrise adlı filmede konu olmuş ve bir bölümüde bu mezarlıkta çekilmiştir.

Dışbağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Friedhof der Namenlosen (Almanca)