Freeport, Bahama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Freeport, Bahamalar
Şehir
Freeport'tan görünümler
ÜlkeBahamalar Bahamalar
BölgeGrand Bahama
Rakım10 m
Nüfus
 (2000)
 • Şehir26.910
 • Yoğunluk48/km²
 • Metropol
55.500
Zaman dilimiUTC-05.00 (EST)
Alan kodu242

Freeport, Kuzeybatı Bahamalar'daki Grand Bahama adası üzerinde yer alan bir şehir, bölge ve serbest ticaret bölgesidir. Şehrin isminin Türkçe karşılığı "Serbest Liman"dır.

1955 yılında, Bahamalar hükûmeti tarafından bölgeyi ekonomik yönden geliştirmek maksadıyla, mevcut bataklık alanlarıyla birlikte Bahama ananas bitkisi yetiştirme bölgelerinin 50.000 dönümü ve çalılık arazi, bir tür manda hakkıyla birlikte, Grand Bahama'da kereste işi ile ilgilenen Virginialı yatırımcı Wallace Groves'a verildi. Freeport Bahamalar'daki ikinci en çok nüfusa sahip şehir olma yolunda büyüdü. Şehri besleyen ana havaalanı Grand Bahama Uluslararası Havaalanıdır. Grand Bahama Liman Yönetimi (GBPA), serbest ticaret bölgesini Bahama Hükûmeti ile 2054 yılından önce Freeport bölgesindeki işlerden hiç vergi alınmayacağı konusunda anlaşılması üzerine Ağustos 1955'te imzalanan Hawksbill Creek Anlaşması uyarınca işletmektedir. Daha sonra,hükûmet tarafından garanti edilen toprakların yüzölçümü 138.000 dönüme yükseltilmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Freeport, 1955 yılında Grand Bahama adası üzerinde Bahamalar Hükûmeti tarafından oluşturulan bir serbest ticaret bölgesidir. Freeport şehri, 50.000 dönümü kapsayan ve kosmopolit bir merkez olmayı imkânsız kılan bataklık bir arazinin bağışlanmasından ortaya çıkmıştır. Grand Bahama Liman Yönetimi (GBPA), yakın zamanda 3 Ağustos 2054'e kadar süresi uzatılan Hawksbill Creek Anlaşması'na istinaden hükûmet tarafından verilen özel güçler uyarınca serbest ticaret bölgesini işletmektedir. Anlaşma, sonradan yapılan eklemeyle, verilen alanı 138.000 dönüme çıkarmıştır.

Coğrafi yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Freeport, stratejik bir konumda olup Palm Beach, Florida sahilinden sadece 105 km uzakta ve EW - NS gemi rotaları üzerinde konumlanmıştır. Bu durum onu uluslararası ticaret için ideal bir merkez olmak için muazzam gelişmeye odaklandırmıştır. Bu nedenle, artan sayıda uluslararası şirket Freeport'u ticaretleri için bir merkez olarak kullanmaktadırlar.

Ulusal parklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurucusu James Rand'ın onuruna bu şekilde adlandırılan Rand Doğa Merkezi, Grand Bahama kıyısından yaklaşık 275 m uzakta küçük bir adacık olan Petersons Cay ve Freeport'un eski mimarı/şehir plancısı Peter Barratt tarafından kurulan Lucayan Ulusal Parkı. Lucayan Ulusal Parkı 65 km² genişliğindedir ve güney sahilinden ananas yetiştirme bölgesine kadar uzanan beş ekolojik bölgeyi içine almaktadır. Parkın altında geniş bir su altı mağara sistemi vardır. Bir mağara girişi, ulusal parktan merdiven basamakları ile ulaşılabilir durumdadır. Diğer mağaralar ise sadece sertifakalı tüplü dalgıçlar için ulaşılabilirdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Freeport, ılıman kışlarla astropikal iklim özellikleri gösterir. Nadiren sıcaklıklar 16 °C'nin altına düşer. Ortalama sıcaklıklar 27 °C'nin üstündedir, deniz suyu sıcaklıkları 22 °C-27 °C aralığında değişkenlik göstermektedir. Kışları genellikle serin (sıcaklıklar ort. 15 °C'den 21 °C'ye değişiklik gösterir) ve kurudur (soğuk cepheden kaynaklanan yağmurlar istisna tutulursa). Yazları ise sıcak ve nemlidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yılda bir milyondan fazla ziyaretçiyle zirve yapan şehir turizmi, 2004 yılında adayı vuran iki büyük fırtınadan dolayı o yıldan bu yana oldukça azaldı.

Birçok gezinti gemisi bir hafta boyunca adada duraklamaktadır. Turistik tesislerin çoğu, adını ada üzerinde kurulduğu bulgusu olan ve aslen Kolombiyalı olan Lucayalı yerleşiklerden alan Lucaya'nın deniz kıyısı banliyosunda toplanmıştır. Freeport, yeni yıl yaklaşırken en az iki Junkanoo festivali sergilemektedir.

Şehir sık sık "Freeport/Lucaya" olarak tanıtılır. Adadaki çoğu otel Kuzeybatı Providence Kanalı'nı gören güney sahili boyunca konumlanmıştır. Turistler için başlıca alışveriş yerleri, Freeport şehir merkezindeki Uluslararası Pazar ve Lucaya'daki Lucaya Limanı Pazar Yeri'dir.

İki fırtınanın telafisi birkaç yıl sürmüştür, ancak son dönemlerde tam iyileşmeye doğru yaklaşılmaktadır.

Turizme ek olarak, diğer başlıca endüstriler, ABD'nin doğu kıyı şeridine hizmet eden dünyadaki en büyük konteyner limanlarından birini ve başlıca gezinti gemisi yenileme tersanelerini kapsayan sanayi tesisleridir.

Freeport Limanı'na yanaşmış bir gezinti gemisi

Tanınmış kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Başka okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Barratt, Peter. Grand Bahama. IM Publishing, Freeport, 2002 (3rd edition) ISBN 0-9717351-0-7

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]