Frank H. Netter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Frank H. Netter
Frank H.Netter M.D..jpg
Tıbbi illüstratör, doktor Frank H. Netter
Doğum 25 Nisan 1906
New York
Ölüm 17 Eylül 1991
Vatandaşlığı ABD
Milliyeti ABD Amerika Birleşik Devletleri
Dalı Tıp
Öğrenim New York Üniversitesi Tıp Fakültesi
Önemli başarıları "CIBA Collection of Medical Illustrations"
"Netter's Atlas of Human Anatomy"
Ek bilgi Tıp ressamı

Frank H. Netter (d. 25 Nisan 1906, New York - ö. 17 Eylül 1991), ABD'li ressam, tıp doktoru ve tıp ressamı. "Tıbbın Mikelanjı" olarak da anılıyordu[1].

Frank H. Netter'in resimlediği "Clinical Symposia" kitapçıklarından 1957 yılının Eylül/Ekim ayına ait bir sayı görülüyor. Bu sayının konusu "Hipertansiyon".

Doktor olmadan önce resim sanatı üzerine profesyonelce çalışmış olan Netter aynı zamanda "New York Tıp Akademisi"nin de bir üyesiydi ve onlarca bilim ödülüne layık görülmüştü. 1933'te New York Üniversitesi Tıp fakültesini bitirdi ve resim sanatındaki becerisini hemen tıp alanına da uyarladı ve akabinde 1940'lı yıllarda Ciba ilaç firması adına "Clinical Symposia" serisi adıyla küçük kitapçıklar resimlemeye başladı. Her bir fasikülü belli bir hastalığa ya da tıbbi, fizyolojik, anatomik ya da patolojik bir olguya ayrılmış olan bu kitapçıklar ilaç firmasının dağıtım olanaklarıyla bütün dünya doktorlarına kısa sürede ulaştı. Çok sayıda renkli ve gerçekçi çizimlerle bezeli bu kitaplar kuru tekstlere oranla çok daha çabuk kavranıyor ve zevkle okunabiliyordu. Bu kitaplar çoklarına da hekimliği sevdirmiştir. Seri çok rağbet görünce firma bu kez bu çizimleri genişletip tasnif ederek "CIBA Collection of Medical Illustrations" adı altında bir kitap serisi haline getirdi (Bu seri Türkiye'de kısaca "Netter Atlasları" olarak anılır). 8 volüm (13 cilt) halindeki bu yeni seri, küçük boyuttaki 'Symposia' kitapçıklarına kıyasla çok daha büyük boyutlu ve hacimli ciltlerden oluşuyordu.

"Clinical Symposia" başlığını taşıyan bu küçük kitapçıklar halâ öğreticiliklerinden bir şey kaybetmedikleri için doktorlar arasında elden ele dolaşmakta, bu kitaplardan yapılmış alıntılar da yine aynı şekilde sayısız tıp kitabında kullanılagelmektedir. Bu kitapçıklar 1990'lı yılların sonuna kadar yeni baskılar yapmıştır ve ilaç tanıtımcıları tarafından günümüzde bile doktorlara dağıtılmaya devam etmektedir.

Netter çizimleri, sadece estetik açıdan değil aynı zamanda bilgi içeriği açısından da değerlendirilmektedir. 1949'da Dr.Netter'in vurguladığı gibi "Bir konuyu aydınlatmak, çizimin en büyük hedefidir. Güzel boyanıp boyanmadığı önemli değildir. Önemli olan konuyu açığa kavuşturmasıdır. Eğer bir çizim medikal bir konuya açıklık getiremiyorsa çizim olarak hiçbir değeri yoktur." Dr.Netter'in planlaması, anlayışı, bakış açısı ve yaklaşımları çizimlerinin içinde saklıdır. Çizimlerini bilimsel açıdan değerli kılan da budur.

Hekim ve sanatçı Dr. Frank H.Netter, 1991 yılında hayata veda etti.

Netter atlasları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr.Netter'in çalışmaları, tıbbi konuların çizim kullanılarak öğretilmesine en iyi örneklerden bir tanesidir. Dr.Netter tarafından çizilen ve 20.000'den fazla şekil içeren 13 ciltlik "Netter Collection of Medical Illustrations", şu ana kadar basılanların içinde en bilinen medikal çalışmadır.'Netter İnsan Anatomisi Atlası' ilk kez 1989 yılında basılmıştır. Bu basımda kullanılan anatomik çizimler Netter Collection'dan alınmıştır. Tüm dünyada 11 dile çevrilen atlas, tıp ile ilgilenen pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Kısaca "Netter atlasları" olarak da anılan 13 ciltlik "CIBA Collection of Medical Illustrations" şu kitaplardan oluşmaktadır:

  • Volume 1 - Sinir sistemi (2 cilt)
  • Volume 2 - Üreme sistemi
  • Volume 3 - Sindirim sistemi (3 cilt)
  • Volume 4 - Endokrin sistem
  • Volume 5 - Kalp
  • Volume 6 - Böbrekler, üreterler ve mesane
  • Volume 7 - Solunum sistemi
  • Volume 8 - İskelet ve kas sistemi (3 cilt)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Frank H. Netter, MD, "Medicine's Michelangelo"" (İngilizce). netterimages.com. 6 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150206060615/http://www.netterimages.com:80/artist/netter.htm. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2011.