Fotofor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fotoforlar, Histioteuthis reversanın vücudunu çiçek zincirleriyle süsleyerek değerli taşlarla süslenmiş gibi gözükmesini sağlıyor.
Bir kafadan bacaklının fotoforunun diyagramı, dikey kesit

Fotofor, balık ve kafadan bacaklılar gibi çeşitli deniz hayvanlarında parlak lekeler gibi görünen bir salgı organıdır. Organ, insan gözü gibi basit veya karmaşık olabilir, lensler, kapaklar, renk filtreleri ve yansıtıcılardan oluşur.[1] Fotofordaki biyolüminesans, avın sindirimi sırasında emilen bileşiklere bağlı olarak çeşitli şekillerde üretilebilir. Bu işlem, organizmadaki fotosit ("ışık üreten" hücreler) adındaki mitokondriyal hücrelerde, veya benzer bir şekilde organizmadaki kültürlenmiş simbiyotik bakteride gerçekleşir.

Derin deniz balıklarının tespitinde fotoforların karakteri önemlidir. Balıklardaki fotoforlar, yiyecekleri kendine çekmeye veya karşı aydınlatma yoluyla yapılan kamuflaj ile avcıları kendinden uzak tutmaya yarar.

Fotoforlar, ateşböceği kalamarının da dahil olduğu bazı kafadan bacaklılarda bulunur. Kalamar, fotoforları kullanarak etkileyici ışık gösterileri yaratabilir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Cephalopod Photophore Terminology". Tolweb.org. 26 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2012.