Forum Gallorum Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Forum Gallorum savaşı, 14 Nisan MÖ 43 tarihinde Marcus Antonius'un birlikleri ile Aulus Hirtius ve Octavian'ın desteklediği konsül Gaius Vibius Pansa Caetronianus komutasındaki Roma Cumhuriyeti lejyonları arasında, Kuzey İtalya'daki bir köy yakınlarında (bir olasılığa göre modern Castelfranco Emilia) yapılan savaş. Senato ve Antonius arasında, Sezar sonrası hükûmet ve güç paylaşımıyla ilgili yapılan ve aylar süren müzakerelerin sonuçsuz kalmasıyla savaş kaçınılmaz hale gelmişti.

Antonius, Decimus Junius Brutus Albinus'u Mutina civarında (şimdi Modena), Padus (Po nehri) nehrinin güneyindeki via Aemilia üzerinde kuşatmıştı. Pansa, Roma tarafından kuzeye, Hirtius ve Octavian ile buluşarak Brutus'a yardım etmeye gönderildi.

14 Nisan'da, Antonius'un lejyonları Pansa'nın birlikleri ile Forum Gallorum köyünde çatışmaya girdi. Pansa'nın birlikleri bozguna uğradı ve general ciddi biçimde yaralandı. Sevinçten coşmuş olan Antonius, lejyonlarına bozguna uğramış olan ordunun takip edilmesi emrini verdi ancak lejyonları Hirtius'un birliklerinin pususuna düştü. Zafer bir felakete dönüştü ve savaşı ve inisiyatifini kaybeden Antonius geri çekilmek zorunda kaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]