Aulus Hirtius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Aulus Hirtius (d. MÖ 90 civarı - ö. MÖ 43) Jül Sezar'ın hemen ardından Roma konsülü olmuştu. Ayrıca askerî konular üzerine yazardı.

MÖ 54 yılından beri Sezar'ın legatusu olmasıyla bilinirdi. MÖ 50'de Pompey'e elçi olarak hizmet vermişti. Roma'nın iç savaşları sırasında Hispania'da görev yapmıştı. MÖ 48'de tribün olmuş olabilir. MÖ 47'de Antakya'daydı. MÖ 46'da praetor ve MÖ 45'te Narbon Galyası valisi oldu. Sezar MÖ 43'te Hirtius ve Pansa'yı konsül olarak aday göstermişti. Sezar'ın öldürülmesinin ardından karşıt tarafların manevralarında yoğun bir şekilde yer almıştır.

Başlangıçta Marcus Antonius'u destekleyen Hirtius arkadaşı Cicero tarafından ustalıkla ikna edilmiş ve Hirtius senatodan yana taraf değiştirip Mutina'yı kuşatmış olan Antonius'a saldırmak üzere bir orduyla yola çıkmıştı. Octavius ile birlikte Antonius'u geri çekilmeye zorlamış ancak çatışma sırasında (25 veya 27 Nisan) öldürülmüştü. Kendisinden birkaç gün önce öldürülen Gaius Vibius Pansa Caetronianus ile birlikte devlet töreniyle onurlandırılmıştır.

Sezar'ın De Bello Gallico serisine sekizinci bir kitap eklemiştir. Ayrıca muhtemelen De Bello Alexandrino'nun da yazarıdır. Hirtius'un Cicero ile olan yazışmaları dokuz kitap halinde basılmış ama günümüze kalmamıştır.