İçeriğe atla

Fontanel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yenidoğan kafatasında ön ve arka fontaneller
Yenidoğan kafatasında yan fontanel

Bıngıldak, fontanel denen alanlar olup bebeklerde bulunur. Kafatasının büyüyeceği alanlardır. Bıngıldak bir kemik yapı değildir, kıkırdaktır. Yaş ilerledikçe kafatasındaki kıkırdak alanlar (süturlar ve fontaneller) kemikleşerek kapanır, bu arada kafatasının büyümesini sağlamış olurlar. Yetişkin kafatasındaki sturalar, infantil döneme ait fontanel ve sturların kalıntılarıdır.

Bebeklerde Cranial kemiklerin arasındaki suturaların bulunduğu sahada annenin dar doğum kanalından bebeğin geçmesine olanak sağlamak ve beyin büyümesine izin vermek amacıyla oluşmuş bükülebilir membranöz yapıdır. Başlıca dört fontanel vardır:

Fonticulus anterior : Sütura frontalis ve Sütura coronalis'in birleştiği kavşak. Frontal kemik ve Paryetal kemik'ler arasındaki fontanel. 12-13. aylarda kapanır. (Daha erken olabildiği gibi 18. aya kadar da uzayabilir).

Fonticulus posterior : Sütura lambdoidea ve sütura saggitalis'in kesiştiği kavşak. Oksipital kemik ve Paryetal kemik arsındaki fontanel.

Fonticulus anterolateralis : Ala major ossis sphenoidalis'in üstünde, Frontal kemiğin distal alt kısmında, Paryetal kemiğin alt ön kısmında, squama temporalis'in üst ön kısmında yer alan fontanel. Sütura coronalis ile sütura squamoza'nın kesiştiği kavşak.

Fonticulus posterolateralis : Pars petrosa ossis temporalis, Paryetal kemik ve Oksipital kemik ile çevirili fontanel.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1- Sabotta-BecherAtlas, der Anatomie des Menschen, 1. teil,
  • 2- Dicle Üniversitesi DHF 1. sınıf Anatomi Notları
  • 3- European university of Lefke Temel Anatomi Ders Notları