Flash (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Güç kaynakları insan anlayışının ötesinde Speed Force X (hız gücü) adında elemental bir boyuttur. Bu boyut tüm süper hızlı kahramanların asıl güç kaynağıdır. (bu boyuttan etkilenenler süper hız gücüne sahip olurlar.) Toplamda dört tane Flash vardır (Jay Garrick, Barry Allen, Wally West, Bart Allen,) 3 jenerasyon Flashlar’ın tamamı güçlerini bu boyuttan alırlar.

Flash Wally West’de diğer flashlar gibi süper hız gücüne sahiptir. Açılan bir boyut kapısını kapatabilmek için elinden gelen tüm çabayı gösteren Wally kendini Speed Force boyutunda hapsolmuş bulur. Büyük güçlüklerle oradan çıkabilen Wally Speedforce'la arasında direkt bir bağ kurulduğunu fark eder. Bunun sonucunda Wally West kendinden önceki iki Flashdan çok daha güçlü ve hızlı olduğunu ve onlarda olmayan yeteneklere sahip olduğunu fark eder. Daha sonraları dc evreni sıfırlanır new 52 meydana gelir ve tekrar en hızlı flash barry allen olur.Fakat 2016'da çıkan dc nin reborth serisinde Wally west spedforgeden geri donüp beyaz yıldırımlarla new 52 evrenine geri döner ve aslında yeni 52 nin flashpoint yüzünden değil çok güçlü bir varlığın herkesten 10 yıl çaldığı öğrenilir ve olaylar watchman evrenin dc evrenine dahil oluşunu görüyoruz ve Wally artık flash olmasının üzerine onu eniştesi bary hariç kimsenin hatırlamdığı bir dünyada kapana kısılır. Artık dc evreninde yine en hızlı insan olsa da karısı onu hatırlamıyordu ve çocukları da hiç doğmamıştır. çocukken en iyi arkadaşları ve takım arkadaşları teen titanslar onu hatırlamıyordu. Fakat eski takım arkadaşları ona dokununca hatıraları geri gelir ve titans takımını kurarlar. Şu an Wally'yi titansta okunabilir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jay Garrick[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Flash Çizgi Roman #1 ile ortaya çıkan Jay Garrick, her zaman yerel süper kahraman olarak anılmıştır. Suçla mücadele edebilmek ve gizli kimliğini korumak için yapabileceği pek çok popüler iş varken o daha sade bir yaşam sürmeyi tercih etmiştir. Kanatlardan oluşan kaskı ve botları, kot pantolonu ve uzun kollu gömleği bir süper kahramandan daha çok gösteri adamını andırmaktadır. Nitekim 50’li yıllarda çizgi roman dünyasının çıkmaza girdiği dönemde Superman ya da Batman’den farklı özelliklere sahip olması beklenen Jay Garrick’in popülerliğinin azalmaya başladığı söylenebilir.[1]

Barry Allen[değiştir | kaynağı değiştir]

Bartholomew Henry "Barry" Allen, Başta Gümüş Çağ olmak üzere tüm DC dönemlerinde aktif bir sembol olan Barry Allen belki de o kot pantolondan sonra en iyi görünüme ulaşan Flash karakteri olarak görülmektedir. Nitekim Superman ya da Batman gibi 60 yıllık geçmişe sahip olmayan Allen, birkaç yıl içerisinde Iris West ile evlenmiş ve geleceğin mirası olan Flash karakterlerinin oluşmasını sağlamıştır. Barry Allen’ı bu denli özel yapan ise hem istikrarlı olması hem de insanlık için kendisini feda etmesidir.Popüler kültürde The Flash dizisinde Grant Gustin tarafından canlandırılmaktadır.The CW kanalında her salı vizyona girmektedir.

Wally West/Kid Flash[değiştir | kaynağı değiştir]

wally west hayranının yazmış oldukları Aralarında hangisinin güçlü olduğu bilinmemektedir Dört farklı Flash karakterinden biridir. 1986-2007 ve günümüzde etkinlik göstermiştir. Süper insan sınıfında yer alan bir karakterdir. En kötü düşmanları Fiddler ve Shade’dir. Babası Rudolp West, annesi Mary West, amcası Barry Allen, teyzesi Iris Allen’dır. Yeteneklerini çok küçük yaşlarda iken keşfetmiştir. Kendinden önceki Flash’ların kullandığı özellikleri o daha çocukken kullanmayı öğrenmiştir. New 52’deki flashtan(Barry Allen) cok daha hızlıdır. Sürtünmeyi azaltan hız aurası ve süper hızlıyken katı maddelerin içerisinden geçme gibi yeteneklerini kullanabiliyordu. Speed Force’a girdiğinde diğer Flash’lardan daha yüksek bir hıza ulaşmıştır. Speed Force ile kendisine enerjiden bir kıyafet yapabilir, içinden geçtiği maddeleri patlatabilir ve zamanda yolculuk yapacak kadar hızlı koşabilirdi.

Speed Force her insanın anlayabileceği bir şey değildir. Bambaşka bir boyuttur. Tüm süper hızlı kahramanların gücünü aldığı bir boyuttur. Üç jenerasyon Flash’lar güçlerini bu boyuttan alır. Tıpkı diğer Flash’lar gibi Wally West’de güçlerini bu boyuttan alır. Bir defasında Speed Force’a hapsolmuştur. Birçok zorluğu aşarak kurtulabilmiştir. Fakat bu kurtulma aşamasında Speed Force ile arasında bir bağ oluştuğunu hisseder ve diğer Flash’lardan daha üstün özelliklere sahip olduğunu fark eder. Speed Force sayesinde geçmişte ve gelecekte Speed Force ile alakası olan herkesle iletişim kurmayı başarmıştır.

O kadar hızlıdır ki bir keresinde ışık hızını geçerek zamanda yolculuk yapmış ve Barry Allen’a çarpan yıldırım olmuştur. Çok hızlı olduğu kadar bir o kadar da vurdumduymazdır. Bir düşmanın peşinden giderken yanından geçtiği kadınların göğüslerine bakar, fakat bu açıklığı hızlı düşünmesi ile kapatır. Örneğin herhangi bir düşman 2-3 olasılık düşünürken Wally West çoktan 20-30 Milyon olasılığı düşünmüş ve düşmanının ne yapacağını bekler. Düşmanı ne yaparsa yapsın onun aklından kesinlikle geçmiştir. Kendisini West ailesinin tanrısı olarak tanıtır. Çünkü ondan daha hızlı ve daha güçlü hiçbir West ailesi ferdi yoktur.

Wally West’in güçleri oldukça inanılmazdır.Çünkü Barry Allen tarafından geçen bu güç onu inanılmaz bir hıza çevirmiştir. İnsanlardaki hız kavramı onun için Milyarda birlik öneme sahiptir. Speed Force’u kullanarak yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Speed Force ile koşarken hasar aldığı an iyileşir. Speed Force hakimiyeti en fazla olan Flash’tır. İstediği kişiye hızından hiçbir şey kaybetmeden hız verebilir. Örneğin Superman’a hızından aktararak aynı hızda hareket etmesini sağlayabilir. Speed Force ile herhangi bir nesne ya da herhangi canlının içerisinden geçerken o varlığın molekülleri ile oynayarak içinden geçtiği varlığı patlatabilir. Bir veya birden fazla düşmanına saniyede milyarlarca kez yumruk atabilir. Çok hızlı koşarken hızının azalması gerekir ancak Speed Force ile kütlesini de aynı oranda artırarak Superman’a vursa onu tek yumrukta bayıltabilir. Zaman ona etki etmez, ölümsüzdür.Speed Force sayesinde yakınlarınada bu özelliği verebilir. Hızını havada koşmak için kullanarak uçmayı başarabilir. Ancak daha çok koşmayı sevdiği için uçma işine pek fazla girmiyor. Uzayda istediği gezegene gidebilir Sped Force onu uzaydaki tüm etkenlerden korur.[1]

Bart Allen[değiştir | kaynağı değiştir]

Hız ailesinin dördüncü üyesi olan ve geleneği sürdüren Bart Allen Impulse/Çocuk Flash olarak adlandırılması dışında adil olarak yargılanmamış yetişkin Barry – Wally kadar dikkat çekmemiştir. Bu nedenle kendisinin hak ettiği itibarı elde edebilmesi için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor.[2]

Speedforce[değiştir | kaynağı değiştir]

Speedforce; DC'deki hız birimlerinden biri olup en yüksek hızı belirtmektedir.

Barry Allen Superman'ın Speedforce'u aşabileceğini düşünür. Hatta Batman'e Superman'ın neden gücünden sakındığını sorar.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Flash'lar ve yakınları sonsuz gençliğe sahip ölümsüz kişilerdir.Kendileri ve eşleri bu sebepten yaşlanmaz.
 • Speedforce güç kaynaklarından aldıkları gücün bir eseridir bu, yani ölümsüzdürler bir anlamda. Yani yaşlanarak ölme gibi durumları yoktur.
 • Speed Force kullanarak enerji inşaaları (construct) oluşturabilir, Flash kostümü böyledir mesela enerjiden oluşan bir katı maddedir.
 • Etrafına enerji duvarları örebilir.
 • Hızını objelere ya da başka insanlara aktarabilir, mesela Superman'a aktarıp aynı hızda hareket etmelerini sağlayabilir. Ayrıca bir başka cisme insana molküler enerji vererek moleküler hareket hızını arttırabilir. Herkesten ve her şeyden HIZ çalabilir.
 • Speed Force Aura sayesinde hız yaparken zarar görmez darbelerden etkilenmez, yaralanmaz, etrafındakilere de geçirebilir bunu. Ayrıca hızın etkilenmez ve dış dünyaya da etki etmez.
 • Wally West düşünce hızından çok daha hızlı hareket eder koşar. Kendi vücudu güçleri ve SPEED FORCE üzerindeki hakimiyeti kusursuzdur.
 • Tüm vücudunu sonsuz bir kütleye çevirip '' İNFİNİTY MASS PUNCH '' özelliğini kullanabilir. O kadar süratli bir yumruk atar ki, (normalde ışık hızına ulaşan ve onu aşan cisimlerin kütleleri olamaz, ama FLASH’ın Speed Force hakimiyeti bu kuralları isterse saf dışı bırakır ve sürati arttıkça kütlesini de sonsuzluk boyutunda arttırabilir) ve öyle yoğun bir kütleye sahiptir ki Superman i bile tek yumrukta bayıltabilir. Beyaz cüce bir yıldızdan daha büyük bir enerjiye güce sahiptir '' İnfinity Mass Punch '' .
 • Zamanda istediği gibi yolculuk edebilir, bu konuda Barry den üstündür, aynen HULK ya da Wolverine gibi hızla iyileşir hatta onlardan daha hızlı bir iyileşme gücü vardır, yaraları an içinde iyileşir. Tabii bu hız halinde SPEED FORCE’u kullanırken olur
 • Bir saniyede bir tek ya da pek çok düşmanına milyonlarca kez yumruk atabilir.
 • Zaman algısının üzerindeki hakimiyeti öyle güçlüdür ki 1 saniye ona milyarlarca yıl gibi gelebilir isterse.
 • Çok hızlı bir biçimde birden fazla yere koşarak Speed Mirage (birden fazla gerçeküstü görüntü) yaratabilir.

Yardımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Justice League of America (Superman, Hawkgirl, Batman, Wonder Women, Green Lantern, Green Arrow...)

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör Zoom (Reverse Flash/Eobard Thawne), Captain Cold, Zoom (Earth-2'den gelen bir Speedster), Savitar, Black Flash, Killer Frost (Dizi evreninde Barry Allen'ın arkadaşıdır.), Golden Glider, Shade, Fiddler, Darkseid, Pike, Wheater Wizard, Gorilla Grodd.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 23 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2015. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2015.