Flash (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Güç kaynakları insan anlayışının ötesinde Speed Force X ( hız gücü) adında elemental bir boyuttur. Bu boyut tüm süper hızlı kahramanların asıl güç kaynağıdır. (bu boyutdan etkilenenler süper hız gücüne sahip olurlar.) Toplamda dört tane Flash vardır (Jay Garrick, Barry Allen, Wally West, Bart Allen) ve 3 generasyon Flashlar’ın tamamı güçlerini bu boyutdan alırlar. Flash Wally West’de diğer flashlar gibi süper hız gücüne sahiptir. Açılan bir boyut kapısını kapatabilmek için elinden gelen tüm çabayı gösteren Wally kendini Speed Force boyutunda hapsolmuş bulur. Büyük güçlüklerle oradan çıkabilen Wally Speedforce'la arasında direkt bir bağ kurulduğunu fark eder. Bunun sonucunda Wally West kendinden önceki iki Flashdan çok daha güçlü ve hızlı olduğunu ve onlarda olmayan yeteneklere sahip olduğunu fark eder. Speed Force’la olan bağı sayesinde geçmişte ve gelecekte speed force’u kullanan herkesle iletişim kurabilmiştir.

Speedforce[değiştir | kaynağı değiştir]

Speedforce; DC'deki hız birimlerinden biri olup en yüksek hızı belirtmektedir. Bu hız ışık hızıdır.

Barry Allen Superman'ın Speedforce'u aşabileceğini düşünür. Hatta Batman'e Superman'ın neden gücünden sakındığını sorar.

Güçleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Flash'lar ve yakınları sonsuz gençliğe sahip ölümsüz kişilerdir. Kendileri ve eşleri bu sebepten yaşlanmaz. Speedforce güç kaynaklarından aldıkları gücün bir eseridir bu, yani ölümsüzdürler bir anlamda. Yani yaşlanarak ölme gibi durumları yoktur. Speed Force kullanarak enerji inşaaları (construct) oluşturabilir, Flash kostümü böyledir mesela enerjiden oluşan bir katı maddedir. Etrafına enerji duvarları örebilir. Hızını objelere ya da başka insanlara aktarabilir, mesela Superman'a aktarıp aynı hızda hareket etmelerini sağlayabilir. Ayrıca bir başka cisme insana molküler enerji vererek moleküler hareket hızını arttırabilir. Herkesten ve her şeyden HIZ çalabilir.

Speed Force Aura sayesinde hız yaparken zarar görmez darbelerden etkilenmez, yaralanmaz, etrafındakilere de geçirebilir bunu. Ayrıca hızın etkilenmez ve dış dünyaya da etki etmez. Wally West düşünce hızından çok daha hızlı hareket eder koşar. Kendi vücudu güçleri ve SPEED FORCE üzerinde ki hakimiyeti kusursuzdur.

Tüm vücudunu sonsuz bir kütleye çevirip '' İNFİNİTY MASS PUNCH '' özelliğini kullanabilir. O kadar süratli bir yumruk atar ki, ( normalde ışık hızına ulaşan ve onu aşan cisimlerin kütleleri olamaz, ama FLASH ın Speed Force hakimiyeti bu kuralları isterse saf dışı bırakır ve sürati arttıkça kütlesini de sonsuzluk boyutunda arttırabilir) ve öyle yoğun bir kütleye sahiptir ki Superman i bile tek yumrukta bayıltabilir. Beyaz cüce bir yıldızdan daha büyük bir enerjiye güce sahiptir '' İnfinity Mass Punch '' .

Zamanda istediği gibi yolculuk edebilir, bu konuda Barry den üstündür, aynen HULK ya da Wolverine gibi hızla iyileşir hatta onlardan daha hızlı bir iyileşme gücü vardır, yaraları an içinde iyileşir. Tabii bu hız halinde SPEED FORCE u kullanırken olur.

FAZ halini aldığında ( koşmasına gerek yok ) yani vücudunda ki molekülleri istediği gibi kontrol ettiğinde isterse her cismin içinden geçebilir, ayrıca yine eğer isterse kendine hiç zarar vermeden içine girdiği cismi insanı canlıyı moleküler seviyede bozarak patlamasına sebep olabilir! Bu arada Flash ın hızı koşmakla da alakalı değildir, kendi moleküllerini enerjisini SPEED FORCE la istediği gibi yönlendirmesiyle alakalıdır. Özetle uçabilir ama koşmayı çok sevdiğinden bunu tercih eder, bu arada koşmak için bir yere de ihtiyacı yoktur. Yani havada koşabilir, hatta uzayda koşar, özetle, gidemeyeceği sürat yapamayacağı hiçbir yer yoktur, uzay boşluğunda da SPEED FORCE onu korur. Bir saniyede bir tek ya da pek çok düşmanına milyonlarca kez saldırabilir yumruk atabilir. Zaman algısının üzerindeki hakimiyeti öyle güçlüdür ki 1 saniye ona milyarlarca yıl gibi gelebilir isterse.

Yardımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Justice League of America (Superman,Hawkgirl,Batman,Wonder Women,Green Lantern,Green Arrow...) Cisco Ramon

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Shade, Fiddler, Darkseid, Pike,Wheater Wizard, Gorilla Grodd, Eobard Thawne (Dizi evreninde Harrison Wells olarak adlandırılmıştır.)