Fitne (kısa film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fitne (Hollanda'daki adlandırılışı: Fitna), Hollanda parlamentosundaki aşırı sağcı siyasi partilerden Özgürlük Partisi (Felemenkçe: Partij van de Vrijheid) milletvekili Geert Wilders tarafından hazırlattırılan İslam aleyhtarı film.[1]

Köken bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

16 dakika olarak hazırlanan film adını Arapça fitna sözcüğünden alır. Türkçeye fitne olarak geçmiş olan bu sözcük "anlaşmazlık ve bölünme" anlamına gelir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Film ilk kez, 27 Mart 2008 tarihinde, Hollanda yerel saati ile 19:00'da Liveleak sitesinde yayınlandı. Wilders filmin önce TV'de gösterilmesi için bir dizi görüşme yaptı. Hiçbir medya kuruluşu düzenlemeden yayınlamaya yanaşmadığı için internette tam olarak yayınlamaya karar verdi. Film gelen tepkiler ve tehditler nedeniyle internet sitelerinde yayından kaldırıldı.

Filmin içeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Danimarka'da yayınlanan ve İslam peygamberi Muhammed'i başının üzerinde bir bombayla resmeden karikatür ile açılış yapar. Film boyunca Kur'an'dan ayetler eşliğinde başta Amerika'daki 11 Eylül saldırıları olmak üzere, İspanya'daki ve İngiltere'deki saldırılara, gazete makalelerine yer verilir.

Çocuk mücahidlerin görüntüleri, Müslüman bir kadının sünnet edilişi, İslami liderlerin ve bazı din adamlarının konuşmaları ile Kuran'da kadın, terörizm ve eşcinsellik ile ilgili ayetlere yer verilir.

Hollanda polisinin camilere girerken ayakkabılarını çıkarttıkları gösterilir.

Filmde özellikle İslam'ın antisemitik olduğu ve eşcinsel karşıtı olduğu vurgulanır.

İran'da asılan eşcinseller olduğu iddia edilen fotoğraflara yer verilir. Üç buçuk yaşındaki başörtülü, İngilizce konuşan bir kız çocuğunun "Yahudiler domuzdur" deyişine yer verilir.

Radikal gruplar tarafından başı kesilen bir adamın görüntülerine yer verilir. Kesilmiş bir başörtülü kadın başı gösterilir.

Türkiye ile ilgili kısımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Geert Wilders, Türkiye'nin AB üyeliğine kesinlikle karşı olduğunu dile getiren milletvekillerindendir.

Filmde Türkçe konuşan genç bir adam, "namussuzluk yaparlarsa annesini ya da kız kardeşini öldüreceğini" söyler.

Hollanda'daki bir cami ve önünde dalgalanan Türk bayrağı gösterilir. Filmin sonunda bu resim, "Hollanda'dan sevgiler" yazan bir kartpostal olarak gösterilir.

Türkiye'nin Hollanda'daki bazı okullarda Türkçe eğitim istediğine dair bir gazete haberine yer verilir.

Filmde bahsi geçen ayetler (gösteriliş sırası ile)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sure no Sure adı ve anlamı ayet no
8 Enfal (Savaş Ganimetleri) 60
4 Nisa (Kadın) 56
47 Muhammed 4
4 Nisa (Kadın) 89
8 Enfal (Savaş Ganimetleri) 39

Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film AB ve NATO'dan tepkiler aldı, film yayınlanırsa radikal İslami grupların saldırılarını artıracakları, Afganistan'daki NATO askerlerinin durumunun daha da zorlaşacağı vurgulandı.

Fransa, Hollanda'da karşı oluşacak herhangi bir İslami baskı ortamında, Hollanda'ya her türlü yardımı yapacaklarını açıkladı.

YouTube'un yayınları, filmden kesintiler içeren bir klip nedeniyle Pakistan'da durduruldu. Klibin çıkarılması sonucu YouTube tekrar yayına başladı. Bu arada oluşan bir hata nedeniyle 2 saat boyunca tüm dünyadan YouTube'a erişim engellendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dutch Film Against Islam Is Released on Internet". 31 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2021. 

Diğer bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İngilizce Vikipedi, Fitna (film) maddesi, erişim: 30.03.08
  • Felemenkçe Vikipedi, Fitna (film) maddesi, erişim: 30.03.08