Finans mühendisliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Finans mühendisliği veya mali mühendislik, finansal teori, mühendislik yöntemleri, matematik araçları ve programlama pratiğini içeren çok disiplinli bir alandır.[1] Finans pratiğinde, özellikle matematiksel finans ve hesaplamalı finanstan teknik yöntemlerin uygulanması olarak da tanımlanmıştır.

Finans mühendisliği, bir bankanın müşteri odaklı türevler işinde kilit bir rol oynar - Tezgâh üstü piyasa ve "egzotik ürünler" sunar ve nicel modellemeyi, nicel programlamayı ve risk yönetimini kapsayan çeşitli yapılandırılmış ürünleri uygular.

Bugün daha az yaygın olan "finansal mühendislik" teriminin daha eski bir kullanımı, şirket bilançolarının agresif bir şekilde yeniden yapılandırılmasıdır. Matematiksel finans, matematiğin finansa uygulanmasıdır. Hesaplamalı finans ve matematiksel finans, finans mühendisliğinin alt alanlarıdır. Hesaplamalı finans, bilgisayar bilimlerinde bir alandır ve finansal modellemede ortaya çıkan veriler ve algoritmalarla ilgilenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "MS Financial Engineering". msfe.ieor.columbia.edu. Columbia University Department of Industrial Engineering and Operations Research. 11 Haziran 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2023.