Final Fight

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Final Fight, Capcom firması tarafından ilk defa 1989 yılında satışa sunulmuş bir konsol oyunudur. 1990'ların en önemli konsol oyunlarından biridir. 1995 yılından sonra atari kaseti çıkmıştır. Bir arcade oyunu olarak piyasaya sürülen bu oyun, CP System donanımı için piyasaya sürülen yedinci oyundu. Ana karakter Mike Haggar Metro City'nin belediye başkanı olan eski bir güreşçidir. Haggar'ı kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak isteyen gangster Belger ve adamları, kızı Jessica'yı kaçırır. Haggar, gangsterlerin isteklerini kabul etmez ve Jessica'nın erkek arkadaşı Cody ve Jessica'nın erkek kardeşi Guy'ın yardımıyla kurtarma operasyonuna girişirler.

Oyun, 1987'de piyasaya sürülen orijinal Street Fighter'ın devamı olarak geliştirilmeye başladı ancak birdövüş oyununa geçti ve Double Dragon'un başarısının ardından başlık değiştirildi. Final Fight, Super NES gibi çeşitli ev konsollarına taşındı ve ardından birkaç devam filmi izledi. Geliştirme ekibi daha sonra orijinal Street Fighter II üzerinde çalıştı ve Final Fight'ın bazı karakterleri daha sonra Street Fighter Alpha alt serisi gibi serinin diğer girişlerinde oynanabilir savaşçılar olarak göründü.

Oyun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, Amerika Birleşik Devletleri'nin Metro City adlı Atlantik kıyısındaki hayali bir şehirde geçiyor. Oyunun girişine göre, 1990'larda (veya Japon versiyonunda 1989'da), şehrin suç oranı endişe verici seviyelere ulaşmıştır. Ancak profesyonel güreşçi ve politikacı Mike Haggar'ı yeni Belediye Başkanı olarak seçilmesinden bu yana Metro Şehri değişmiş ve büyük ölçüde temizlenmiştir. Haggar, yönetimi altında şehrin suç oranını en düşük noktalara indirmeyi başarmıştır. Metro Şehri vatandaşları, Haggar'ın suçu engellemedeki sıkı çalışmasından dolayı minnettar olsa da, bir çete olan Mad Gears (Çılgın Dişliler), o kadar kolay pes etmemiştir. Yolsuz iş adamı Belger'in önderliğindeki çete, Haggar'ın peşlerinden gitmesini engellemek için Haggar'a rüşvet vermeye çalışmış, fakat Haggar bunu da reddetmiştir. Mad Gear çetesi, kızı Jessica'yı kaçırarak, şehrin vatandaşları arasında daha fazla huzursuzluk yaratarak karşılık vermiştir. Haggar, kızının kaçırıldığını öğrendiğinde öfkelenir ve Mad Gear ile mücadelesini kişisel bir seviyeye taşımaya karar verir. Daha fazla insan gücü arayan Haggar, uzman bir dövüşçü ve Jessica'nın erkek arkadaşı Cody Travers'ın yanı sıra eğitimde bir ninja ve Cody'nin iyi arkadaşı olan Guy'ı işe alır. Üçü birlikte kendilerini Mad Gear çetesinin tamamen ortadan kaldırılmasına ve Jessica'nın onların pençesinden güvenli bir şekilde kurtarılmasına adarlar.

Oyun, oyuncunun kullandığı karakter ne olursa olsun, önündeki masada bir dinamit demeti ile bir sandalyeye bağlı olarak gösterildiği marazi devam ekranı ile ün kazandı. 10 saniye içinde oyuncu bir daha oynamak zorunda kalır, hem Cody hem de Guy bağlarından kurtulmak için mücadele ederken, Haggar yanan fitili üfleyerek söndürmek için nafile bir girişimde bulunarak havaya uçar. Oyuncu devam seçeneğini etkinleştirirse, tavandan bir bıçak düşer ve fitili bombadan ayırır.

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyundaki ana bölümler; the slums, the subway, the West Side district, industrial area, uptown ve the bay area'dır

Her ana bölümün sonunda özel bir karakter karşılarına çıkar.

Kademe Bölüm Patron
1 Slums Damnd
2 Subway Sodom
Bonus Araba Kırma
3 West Side Edi. E
4 Industrial Area Rolento
Bonus Cam Kırma
5 Bay Area Abigail
6 Up Town Belger

Belger oyundaki son karakter olup gökdelenin son katında son odaya adamlarıyla birlikte gelir. Tekerlekli sandalyededir. Ancak dövdükçe ayaklanır ve elindeki crossbow'la ok atmaya başlar.

Oyun Belger'in camdan atılmasıyla son bulur. Jessica Cody'yi çağırır. Guy'da Jessica'nın ağabeyi olarak Cody'ye 1-2 yumruk atar ve gider. Cody güzel sözler söyledikten sonra Jessica'yı öper ve oyun biter.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]